Podobně jako v ostatních měsících druhého pololetí roku 2023 produkce vzrostla zejména ve výrobě motorových vozidel (o 11,8 %).
„Průmyslová produkce byla v roce 2023 meziročně o 0,4 % nižší. K tomuto výsledku významně přispěly poklesy v odvětvích výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství. Oproti roku 2022 se snížila i výroba elektřiny. Celkový pokles nedokázalo zvrátit ani oživení ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Meziročně klesla i hodnota nových průmyslových zakázek, a sice o 1,7 %.
Průmyslová produkce v prosinci 2023 byla reálně meziměsíčně vyšší o 2,8 %. Meziročně klesla o 0,7 %. K mírnému poklesu nejvíce přispěla odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (kde se projevily zejména delší plánované odstávky v elektrárnách), opravy a instalace strojů a zařízení (kde vývoj výrazně ovlivnila výjimečně vysoká srovnávací základna z předchozího roku) a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (kde pokračoval pokles produkce skla a stavebních hmot). Podobně jako v ostatních měsících druhého pololetí roku 2023 produkce vzrostla zejména ve výrobě motorových vozidel (o 11,8 %) nebo ostatních dopravních prostředků a zařízení (o 34 %). V prosinci se dařilo i výrobcům počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.
„Poslední měsíc roku 2023 zakončil průmysl prakticky na úrovni srovnatelné s prosincem roku 2022. Produkce meziročně velmi mírně klesla, hodnota nových průmyslových zakázek se naopak velmi mírně zvýšila. Tahounem produkce i zakázek byl automobilový průmysl. Pokles nejvíce ovlivnila výroba elektřiny, v případě zakázek pak prohloubení propadu ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Od ledna můžou firmy účtovat a platit daně i mzdy v cizí měně. Přiznání vyplní v korunách
„Vývoj průmyslové produkce v prosinci potvrdil, že loňský rok byl pro český průmysl více než špatný. Průmyslová výroba v posledním měsíci roku 2023 meziročně klesla o 0,7 %. Ze špatných výsledků velké části průmyslových odvětví se vymyká zejména výroba automobilů s růstem o 11,8 %, což ostatně platilo pro větší část druhého pololetí. S dlouhodobými problémy se naopak potýká především české strojírenství. Z dřívějšího premianta průmyslové výroby se stalo odvětvím, které ji spíše táhne dolů. I vinou problémů strojírenství skončil celý loňský rok pro český průmysl nelichotivě; průmyslová produkce byla v roce 2023 meziročně nižší o 0,4 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v prosinci 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 0,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 1,5 %, tuzemské nové zakázky klesly o 0,2 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 0,1 %. V porovnání s prosincem roku 2022 nejvíce přibyly zakázky ve výrobě motorových vozidel, a sice o 12,8 %. Celkový vývoj však ovlivnil více než čtvrtinový propad zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, o desetinu se snížila meziročně hodnota nových zakázek ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a pokračoval pokles poptávky po produktech chemického průmyslu.
„Firmy v nedávném šetření SP ČR a ČNB zkraje roku predikovaly další zhoršení zakázek v první polovině letošního roku. Index nákupních manažerů jako předstihový ukazatel pak poukazuje na omezení výroby či nákupní aktivity, a to napříč celou EU, včetně našich hlavních obchodních partnerů. Podniky tedy do dalšího roku nevstupují v dobré kondici, věříme ale v postupné, byť pomalé a pozvolné zlepšení situace vlivem snížení inflačních tlaků, částečného obnovení poptávky a příznivějšího ekonomického výhledu u nás i v zahraničí,“ komentuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politicky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Predikce MF: Ekonomika se vrátí k růstu, inflace bude kolem tří procent
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v prosinci 2023 meziročně snížil o 2,2 % a jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,7 %.
„Mírný pokles či stagnace průmyslu bude s největší pravděpodobností pokračovat i v prvních měsících nového roku. Poslední průzkumy nálady mezi podniky signalizují nanejvýš stabilizaci poklesu odvětví, ale žádné očividné zlepšení. Jako brzda českého průmyslu bude zřejmě působit hlavně slabá německá ekonomika, jejíž vyhlídky pro letošní rok se v poslední době dále zhoršují. Citelnější oživení v průmyslu čekáme až v druhé půlce roku. To by podle našich odhadů mohlo pomoci k celoročnímu růstu produkce o zhruba 2 procenta,“ uvádí Patrik Rožumberský z UniCredit.
Dle Eurostatem zveřejněných údajů v listopadu 2023 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 5,8 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 30,4 %) a Belgie (o 11,6 %). Německý průmysl klesl o 4,9 %. Naopak nejvíce vzrostl dánský průmysl (o 14,4 %) a chorvatský průmysl (o 4,8 %). Výkon českého průmyslu poklesl o 2,7 %. Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce poklesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (o 29,3 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (o 6,5 %).
Detailnější informace o vývoji průmyslové produkce v roce 2023 naleznete na webu Českého statistického úřadu.