U zisku předvídá pro letošek zlepšení 29 procent, naopak zhoršení 22 procent oslovených. Necelá polovina pak doufá v udržení profitability na úrovni minulého roku.
Situace se liší podle odvětví. „Vyšší mírou optimismu se vyznačují zejména firmy a podnikatelé z oblasti ubytování, stravování a pohostinství, z nichž předpokládá v tomto roce meziroční nárůst tržeb 64 procent a zlepšení ziskovosti 48 procent, na druhou stranu jen 12 procent predikuje v obou parametrech zhoršení,“ říká výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.
Pesimističtější vyhlídky mají zemědělské, lesnické a rybářské podniky, kde meziroční pokles zisku očekává 42 procent, zatímco růst pouze 16 procent. Ve stavebnictví zase 30 procent představitelů čeká slabší tržby a zvýšení jen 19 procent.
SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2022
Firmám komplikuje situaci vedle pandemie strmý růst nákladů a nedostatek pracovníků. Rizik pro podnikatelský sektor ovšem může být více. „Loni se podnikatelský sektor musel vypořádávat někdy s až bezprecedentním růstem nákladových položek, nedostatkem kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovních sil a mezerami dodavatelsko-odběratelských vztahů. Tyto faktory zčásti přetrvávají i letos, navíc se k nim přidává růst tuzemských úrokových sazeb či inflační impulsy spojené s přechodem k uhlíkové neutralitě,“ podotýká Pavel Prokop.
Průzkum agentury Datank se uskutečnil v říjnu a listopadu 2021 a zahrnoval přes 400 malých a středních podniků a živnostníků a 12 hloubkových rozhovorů s majiteli a manažery firem.