První továrna na výrobu zeleného vodíku z etanolu bude v Sao Paulu

Brazílie se soustředí na výrobu zelené energie a hledá zahraniční investory. Země chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Podle Luciany Costa, ředitelky Oddělení infrastruktury, energetické transformace a změny klimatu Národní banky pro hospodářský a sociální rozvoj (BNDES), bude Brazílie do roku 2030 nejkonkurenceschopnější zemí v oblasti vodíku.

Ilustrační fotografie

První továrnu na světě na výrobu zeleného vodíku z etanolu chtějí vybudovat v brazilském státě São Paulo. Projekt počítá s investicí 50 milionů brazilských realů. Je realizován společností Shell ve spolupráci s Raízen, Hytron, Toyotou, Senai a Univerzitou São Paulo s předpokládanou výrobou 4,5 kg/h, což je dostatečné množství pro zásobování až tří autobusů a jednoho menšího vozidla. Přeměna etanolu na vodík bude probíhat pomocí chemického procesu zvaného „parní reformování“, což je proces, při kterém etanol, vystavený specifickým teplotám a tlakům, reaguje s vodou uvnitř reaktoru.

ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody

Očekává se, že náklady na výrobu vodíku z etanolu budou srovnatelné s náklady na vodík z reformování zemního plynu, ale s emisemi podobnými těm z elektrolýzy vody poháněné větrnou energií. Luciana Costa při své prezentaci na Federaci průmyslu státu São Paulo (Fiesp) o energetice naznačila, že Brazílie může jít nad rámec uhlíkové neutrality a mít dokonce „negativní emise“.

Jak známo, aby země dosáhla uhlíkové neutrality, musí emitovat a odstraňovat uhlík z atmosféry v ekvivalentním objemu. Má-li mít Brazílie záporné emise, musí být zachycování uhlíku větší než emise samotné.

Největší exportér etanolu

São Paulo se aktuálně zaměřuje na zahraniční investice na podporu zelené energie. V roce 2024, kdy bude Brazílie středem pozornosti kvůli předsednictví G20, se chce stát São Paulo prezentovat jako jeden z největších vývozců etanolu na světě, který by v co nevětší míře využíval obnovitelné zdroje. São Paulo hledá investory zejména z Blízkého východu a Číny, ale také z Evropské unie.

Lucas Ferraz, státní tajemník pro mezinárodní vztahy ve vládě státu São Paulo během jednání na nedávno skončené klimatické konferenci COP28 v Dubaji uvedl, že „v této oblasti je obrovský prostor pro investice zahraničních společností, zvláště když mluvíme o dvou věcech – zeleném vodíku a udržitelném leteckému palivu, které bude potřebovat celý svět.“ O spolupráci při výrobě zeleného vodíku s Brazílií má zájem celá řada zemí, a to především Čína, USA, země Blízkého východu, Asie obecně, ale i členské země EU.

Brazílie je (po USA) druhým největším producentem etanolu na světě. Až 45 % etanolu je vyrobeno v São Paulu. Natália Resende, státní tajemnice pro životní prostředí, infrastrukturu a logistiku uvádí, že v oblasti obnovitelné energie byly již podpořeny projekty v hodnotě přesahující 17 miliard realů, a že São Paulo je připraveno přijmout další investice.

Vodík je mnohými považován za palivo budoucnosti, Brazílie má kromě rozvinutého průmyslu i geograficky vhodnou polohu pro jeho export. Z výše uvedeného vyplývá, že pro Brazílii je výroba zeleného vodíku investiční prioritou, která představuje velký potenciál i v rámci oboustranné spolupráce s Českem. Zelený vodík je atraktivní alternativou k vodíku získanému z fosilních paliv, a to nejen díky menšímu dopadu na životní prostředí, ale i snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické bezpečnosti naší země. EU plánuje v rámci projektu od Global Gateway investovat v Brazílii do výroby zeleného vodíku 2 miliardy eur.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulu (Brazílie). Autorka: Caroline Klauszová, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme