Právě pro oblast venkovských regionů je klíčovým nástrojem podpory ze strany kraje obcemi oblíbený Program obnovy venkova. Rada kraje vyhlásila program i pro příští rok. Žadatelé však musí počítat i s několika dílčími změnami.
„Zásadní novinkou týkající se Programu obnovy venkova je to, že podávání žádostí bude probíhat výhradně přes Dotační portál Pardubického kraje a stejně tak i veškeré komunikační procesy jako je například vyúčtování. Zároveň jsme se také rozhodli v rámci zvýšení efektivity vyhlašovat podprogram číslo 4 „Komunální technika“ jednou za dva roky. Pro rok 2025 tedy nebudeme konkrétně tento podprogram vyhlašovat. Změna dále také spočívá ve zpřehlednění struktury programu pro žadatele. Jedná se o sjednocení zásadních informací o jednotlivých dotačních titulech postupně a přehledně po jednotlivých kapitolách. Žadatel najde v kapitole daného dotačního titulu informace o termínech příjmu žádostí, okruhu způsobilých žadatelů, charakteru dotace, využití dotace, maximální výši dotace, povinných přílohách k žádosti, uznatelných výdajích, náležitostech smlouvy mezi poskytovatelem a příjemcem dotace či vyúčtování. V neposlední řadě pak došlo ke grafické úpravě, která přispěje k lepší přehlednosti celého programu a tím i zvýšení uživatelského standartu pro žadatele,“ uvedl krajský radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.
Pardubický kraj se snaží v rámci nejen Programu obnovy venkova ale i prostřednictvím dalších programů reagovat pružně i na podněty z území. „Takto jsme v minulosti například vytvořili podporu pro vznik nebo provoz poštovních poboček v režimu Partner nebo dotaci na podporu komunální techniky. Dílčí změnou prošel také oblíbený dotační program na provoz venkovských prodejen,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický, který připomněl také předpokládaný celkový objem dotací.
Inovace v textilu a ochraně přírody z Chrudimska inspirují celý Pardubický kraj
„Pro rok 2025 budeme o celkovém objemu prostředků do Programu obnovy venkova debatovat v rámci projednávání rozpočtu na příští rok. Samozřejmě by nám také v této oblasti výrazně pomohla změna rozpočtového určení daní pro kraje. Bez ní bohužel nejsme schopni dotace pro obce navyšovat a budeme rádi, pokud je budeme moci s ohledem na vývoj ekonomiky pro příští rok udržet,“ doplnil hejtman Martin Netolický.
Dotace z Programu obnovy venkova 2023+ jsou určeny na financování běžného a investičního rozvoje, například na výstavbu, rekonstrukci, opravu, obnovu a údržbu venkovské zástavby, občanské vybavenosti, místních komunikací, chodníků, parkovišť, odstavných ploch, cyklistických a pěších stezek, veřejného osvětlení a veřejného rozhlasu, komplexní úpravu veřejných prostranství včetně údržby veřejné zeleně, týkají se také zřízení sběrného místa nebo dvora, integrovaných projektů venkovských mikroregionů a projektů MAS, projektů k rozvoji infrastruktury, podpory na provoz obchodů a podpory vzniku nebo provozu pošty Partner a podpory pořízení samoobslužného poštovního boxu.