Wellness pobyty během dovolené vyhledává 30 % Rakušanů, do ČR jich nejvíce míří za památkami, gastronomií a turistikou. Potvrdila to i nedávná prezentace Kraje Vysočina pro rakouské cestovní kanceláře a zástupce odborných médií, která proběhla ve Vídni.
Akci, která proběhla v Muzeu užitého umění (MAK), uspořádaly CzechTourism a obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ve spolupráci s Vysočina Tourism jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED), úvodní slovo pronesl velvyslanec Jiří Šitler. Během tiskové konference a B2B workshopu byla Vysočina představena jako kraj s unikátními památkami ve stylu barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho-Aichela, bohatou kulturní a řemeslnou tradicí, moderními wellness resorty i kulinářskými specialitami.
ExportMag.cz: Olpran zkouší prorazit v Chile, z nějž roste ráj cyklistů
Mezi vyhledávané památky patří ty na seznamu UNESCO: historické centrum Telče a židovská čtvrť v Třebíči. Jihlava se představila jako historické město s tradicí těžby stříbra a bohatou kulturou, které v předválečném období tvořilo největší německy mluvící enklávu na území Česka. Sportovní a kulturní vyžití ve městě podpoří od příštího roku dokončení Horácké multifunkční arény. Mezinárodní festival Mahler Jihlava – Hudba tisíců připomnělo vystoupení tria z Filharmonie Gustava Mahlera.
Na akci se prezentovaly také nově zrekonstruované zámecké resorty s nabídkou ubytování Zámek Třešť a Zámek Žďár, festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance i cider z vlastních jabloní. Resort Svatá Kateřina láká rakouské návštěvníky na wellness pobyty i profesionální ájurvédu.
„V Rakousku je dohromady zhruba pět resortů, které se specializují na pobyty na podobně vysoké úrovni. Chceme nalákat tuto turistickou klientelu z Rakouska a jižního Německa díky naší atraktivní nabídce,“ sdělil Jörg Bertram, místní marketingový zástupce resortu. „Chceme rakouským hostům ukázat, že za ájurvédou nemusí létat do Asie. Hosté z Rakouska a Německa tvoří zatím do 5 % naší klientely, ale zůstávají celý týden. Tuzemští hosté přijedou většinou na víkend,“ doplnil obchodní ředitel resortu Jan Čepek.
Rakušané sledují udržitelnost
Podle ředitele rakouského zastoupení CzechTourism Romana Hrdiny pro ně při cestování má stále větší význam udržitelnost: „Rakušané využívají železnici nejvíc ze všech států Evropské unie a ekologický způsob cestování a trávení dovolené je pro ně velkým tématem. Přesto však do zahraničí v současné době nejvíc jezdí autem.“ Oživení cestování po železnici v Jihočeském a Plzeňském kraji má umožnit postupná modernizace Franz-Josefs-Bahn, jejímž cílem je zlepšit propojení příhraničních regionů Wald- a Weinviertel s českou stranou.
Loni do Česka zavítalo téměř 320 tisíc Rakušanů, což je nejvíce za posledních 12 let a meziročně o pětinu více. Největší meziroční nárůsty zaznamenaly Středočeský (+40 %) a Jihočeský kraj (+32 %). Rakušané byli 7. největší skupinou zahraničních turistů a dlouhodobě v ČR tráví v průměru necelé tři dny. CzechTourism se s ohledem na koncept udržitelného cestovního ruchu v zahraničí zaměřuje také na propagaci tzv. neobjevených skvostů, tedy turisticky zajímavých, ale návštěvníkům dosud neznámých míst.
Roste význam cykloturistiky
Z pohledu propagace turismu se v Rakousku nabízí několik etablovaných veletrhů. Prezentaci českých regionů jako atraktivních turistických cílů se věnoval český stánek na veletrhu Ferien Messe ve Vídni, jehož byla ČR letos partnerskou zemí. Veletrhu se zúčastnilo více než 36 tisíc návštěvníků a 450 vystavovatelů z 36 zemí. Tuzemskou prezentaci zajistil CzechTourism, který Česko prezentuje také na festivalu Argus Bike.
Jedná se o největší cyklistický a cykloturistický festival ve střední Evropě, který každý rok ve Vídni přivítá na 100 tisíc návštěvníků. S ohledem na cyklistický boom spojený s rostoucím prodejem elektrokol, jichž se v loňském roce v Rakousku poprvé prodalo více než běžných kol, a zmíněným důrazem na ekologičtější způsob dopravy, bude cykloturistika nadále nabývat na významu.
K nejvýznamnějším veletrhům v Rakousku v oblasti cestovního ruchu patří také „Alles für den Gast“, který se pořádá každoročně v listopadu v Salzburgu. Tradičně jsou zde zastoupeny české firmy mimo jiné prostřednictvím společné expozice organizované zahraniční kanceláří CzechTrade. Pro české firmy se v Rakousku nabízejí příležitosti i v navázaných odvětvích. Jde například o vybavení hotelů a penzionů, designové výrobků, jako jsou nábytek, sklo a dekorativní předměty. Vedle toho objevují české firmy možnosti investovat do rakouského turistického průmyslu prostřednictvím nákupu nemovitostí.