Rok 2020 začal pro kolumbijskou ekonomiku velmi slibně. V prvním čtvrtletí, kdy ještě na zemi nedoléhaly dopady pandemie, vzrostlo HDP o 1,4 %. Nicméně již ve druhém čtvrtletí se naplno projevily dopady restriktivních opatření. Ty v Kolumbii trvaly déle než v okolních státech, protože země se uzavřela poměrně včasně ještě před výraznějším nárůstem případů covidu-19. Nicméně díky tomu pak zůstala v tuhém lockdownu přes půl roku. Ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o celých 15,7 %.
Kolumbijský prezident Iván Duque představil v reakci na ekonomický propad reaktivační hospodářský plán Compromiso por Colombia (Závazek pro Kolumbii). Tento plán počítá s navýšením investic za pomocí veřejných i soukromých zdrojů ve výši 40 mld. USD a měl by ve svém důsledku znovuvytvořit 2 mil. pracovních míst.
Tento investiční vládní plán se má soustředit na projekty v oblasti čisté energetiky, zdravotnictví a podpory venkovských oblastí. Dne 23. září 2020 pak vláda představila rozpočet na rok 2021, ve kterém se počítá s navýšením rozpočtové položky investic o 30 %.
Administrativa prezidenta Duqueho zároveň představila 25 klíčových infrastrukturních projektů, které chce v rámci reaktivace ekonomiky urychlit. Mezi projekty nechybí bogotské metro, o kterém se hovoří již bezmála od konce 40. let. Koncesi na tuto dlouho očekávánou stavbu vyhrálo čínské konsorcium, které oficiálně zahájilo stavbu 20. října.
Dále se počítá s výstavbou nových letišť v karibské Cartageně, na ostrově San Andrés – karibský turistický hub a letiště obsluhující tzv. kávovou zónu – el Aerocafé. Investovat by se mělo i do rozšíření a výstavby aktuálně poddimenzovaných regionálních silničních tahů v okolí Bogoty. Mezi další velké infrastrukturní projekty patří kanál Dique a splavnění řeky Magdalena. Plánují se také legislativní změny, která mají usnadnit nerostnou těžbu v některých oblastech.
Administrativa plánuje také podporovat iniciativy cílené na transformaci digitálního prostředí v Kolumbii. Plánují se legislativní opatření upravující práci z domova, projekty na digitalizaci státní správy a kybernetické bezpečnosti. V oblasti soukromého sektoru dynamicky rostou e-shopy, digitální a bezkontaktní služby v oblasti pohostinství, telemedicína. Důsledky lockdownu donutily i kolumbijské banky pracovat na digitalizaci běžných finančních služeb, které mohou pamětníkům připomínat bankovní služby u nás ze samého počátku 21. století.
V oblasti čisté energetiky se plánují investice ve výši 5 mld. USD. Patří mezi ně projekty ve více než 25 departmentech na produkci čisté elektřiny ze solárních (až 7016 MW), eolických (2001 MW) ale i malých vodních elektráren (305 MW). Počítá se i s výstavbou několika zdrojů na biomasu (25 MW).
Zájemci o přehled o veškerých státních nákupech a seznam aktuálních státních zakázek jakékoliv povahy mohou navštívit stránky SECOP II. Další užitečné informace k výstavbě infrastruktury lze najít na stránkách Národní agentury pro infrastrukturu
Zájemci z řad českých firem můžou zároveň využívat služeb obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví České Republiky v Bogotě, který úzce spolupracuje se Zahraniční kanceláří agentury CzechTrade.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie). Autoři: Fernando González, ekonomický specialista; Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat.