„Britská mentalita způsobuje, že zákazníci nechtějí řešit žádnou administrativu navíc, ve smyslu importu zboží a celních náležitostí. Raději upřednostní konkurenci, která má v Británii zázemí. A podobně by se nejspíš zachovali i distributoři, byť s námi spolupracovali dlouhodobě a byli s námi spokojeni. Takže nám v důsledku brexitu hrozil pokles prodejů, časem možná i ztráta britského trhu, a to vyžadovalo rychlou reakci,“ vysvětluje Aneta Halamíčková, jednatelka Retigo UK.
Obsah videa
Odkaz se otevře v novém okně na příslušném místě.
- 01:30 Jak se rodil plán na otevření pobočky v Británii
- 05:40 Největší překážky při budování pobočky
- 07:20 Současný vliv brexitu na britský byznys firmy
- 10:05 Jak dnes Britové hodnotí odchod své země z EU
To nejdůležitější, co v rozhovoru zaznělo
Společnost Retigo, která vyrábí konvektomaty, v roce 2021 otevřela pobočku ve Velké Británii. Poprvé firma přišla na britský trh již v roce 2007 a už tehdy věděla, že trh nabízí velký potenciál pro jejich kvalitní konvektomaty. Postupně se snažili porozumět trhu a požadavkům zákazníků a čekali až budou mít vhodný tým pro svou budoucí pobočku.
Otevření pobočky původně směřovali na rok 2022 nebo 2023, ale brexit všechno urychlil. Vzhledem k tomu, že měli vybudovanou distribuční síť a partnery, kteří pravidelně odebírali, rozhodli se vnímat brexit jako příležitost. Za vzor si vzali svou pobočku v Německu, která také uspěla díky přímým vztahům s distributory.
Založení nové pobočky ve Velké Británii pro Retigo představovalo mnoho administrativy, práce s nastavením podmínek, Stock Management a také potřebu najít lidi, kterým budou moci důvěřovat. Situaci s utvářením důvěry zkomplikovala také koronavirová pandemie, protože dříve do Británie zástupci firmy cestovali často. To nyní nemohli.
I přes tyto komplikace ale stálo z pohledu Retiga otevření pobočky za to. Pokud by totiž vlastní zázemí v Británii neměli, hrozilo, že by zákazníci přešli ke konkureci. Například kvůli tomu, že by se snížil After Sale Support k produktům. Bylo proto třeba reagovat, aby o trh nepřišli.
Vzhledem k tomu, že je Retigo UK britská firma, brexit se jí nyní tolik netýká. Před koncem roku naskladnili velké množství zboží na první kvartál, protože nechtěli riskovat. Bohužel spousta českých firem připravena nebyla, a to se pak projevilo na zpožedných dodávkách, které se kumulovaly na hranicích. I přes to, že se Retigo snažilo maximálně předejít zpožděním, některé speciálně konfigurované konvenktomaty se zpozdily.
Nyní to vypadá, že se firmy cla ani legislativní bariéry nijak nedotknou. Do budoucna je ještě čeká harmonizovaná certifikace produktů, ale na to je více času. Určili si priority a postupně na těchto povinnostech pracují.
Jak se shodují Aneta Halamíčková i Marcel Vičan, 90% jejich distributorů vnímá brexit pozitivně. Britové podle nich měli dříve pocit, že Velká Británie odlévá peníze pryč a nemá z toho užitek. Obecně panuje myšlenka, že se z toho země bude chvíli dostávat, ale Britové z toho nemají takové obavy, jako většina evropských zemí očekávala. Potenciál trhu je velký a firmy, které se tam budou chtít uplatnit, se novým pravidlům přizpůsobí.