Právě Rohlik.cz je často uváděným příkladem úspěšného vstupu na rakouský trh. Další příležitosti v potravinářském průmyslu potvrdila březnová obchodní mise českých firem ve Vídni.
Pro expanzi do Rakouska je přínosná spolupráce s místním partnerem nebo vytvoření speciální značky pro rakouský trh. Ředitelka rakouské kanceláře CzechTrade Julie Havlová upozorňuje, že by expanzi na takto konzervativní trh měla předcházet jeho důkladná analýza a příprava kvalitních marketingových materiálů.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Online supermarket Gurkerl byl ve Vídni založen v roce 2020 jako další podnikatelský projekt zakladatele české skupiny Rohlik Tomáše Čupra. Místo 5 000 m2 úložné plochy má nyní k dispozici téměř 11 000 m2. Pomocí automatizačních nástrojů Autostore a Brightpick má být do budoucna možné zpracovávat 8 000 objednávek denně – v současnosti se jejich počet pohybuje kolem 4 000.
Novou technologii s použitím přibližně 80 pohyblivých robotů řídí Gurkerl prostřednictvím své vlastní IT platformy, která optimalizuje všechny kroky potravinového dodavatelského řetězce. Nové logistické centrum se skládá ze tří částí, každá s jinou teplotou a chladicím systémem, a jeho součástí je i vlastní pekárna a lékárna.
Dostupný sortiment tvoří na 12 000 produktů od 600 dodavatelů. Určitá část je nakupována přímo na stránkách výrobce, některé produkty může zákazník v Rakousku koupit exkluzivně pouze u Gurkerlu. „Dobrá možnost pro české firmy vstoupit na rakouský trh se nabízí v případě, že firma dodává již pro Rohlík v Česku. Vídeňský Gurkerl spolupracuje zejména s pobočkou v Brně,“ zmiňuje Johannes Müllner, Senior Category Manager Gurkerlu.
Oproti internetovým obchodům Billa a Interspar se chce Gurkerl uplatnit rychlejším doručením a zaměřením na zmíněné regionální výrobky. Jeho hlavní cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi z vyšší kategorie příjmů – průměrná hodnota objednávky je při 105 eurech poměrně vysoká. Oblast rozvozu online supermarketu pokrývá celou Vídeň a Schwechat, Mödling, Baden, Korneuburg, Stockerau, Klosterneuburg, Wiener Neustadt a Eisenstadt.
Nákup v zahraničních e-shopech
Právě online prodej a digitalizace patří v současnosti mezi důležité trendy u prodeje potravin v Rakousku. Online prodeji ze zahraničí napomáhá celkově relativně nízký počet rakouských e-shopů, kterých je jen něco přes 12 000. „Rakušané jsou tak zvyklí nakupovat na těch zahraničních,“ vysvětluje Julie Havlová. Dobře působí web s rakouskou doménou, bezchybnou němčinou a zákaznickou linkou s rakouským telefonním číslem.
V Rakousku roste také obliba produktů na rostlinné bázi, alternativ masa a zdravých a funkčních potravin, jako jsou obohacené potraviny nebo produkty se sníženým obsahem cukru a bez lepku. U těchto specializovaných produktů lze očekávat menší tlak na zemi původu, než je tomu u základních potravin. Hned několik producentů v tomto segmentu se představilo v rámci české potravinářské mise.
Potravinářský trh a trendy
Podle dat z roku 2023 dominuje rakouskému maloobchodnímu trhu s potravinami skupina Spar (Spar, Eurospar, Interspar) s podílem 36,8 %, před skupinou REWE (Billa, Merkur, Penny, ADEG) s 33,9 %. Následují diskontní řetězce Hofer, jež je pobočkou německého Aldi, ovládající 15,1 % trhu a Lidl s podílem 7,8 %. Tito čtyři aktéři mají dohromady téměř 94% tržní podíl. Trh tak vykazuje vysokou koncentraci, zisková marže však v odvětví klesá a pohybuje se pod 1 %.
Supermarkety mají v zemi celkem 3500 poboček, diskontní řetězce přibližně 1100, dalších 1600 obchodů připadá na nezávislé provozovatele, často formou franšízy některého z řetězců. Rakousko tak disponuje jednou z nejhustších sítí obchodů s potravinami v Evropě. Rostoucím segmentem jsou obchody se specializovaným zbožím a biopotravinami. Naopak méně zastoupené jsou hypermarkety (Interspar, Billa+), kterých je v zemi pouze 220 a s plochou 4000 – 5000 m2 patří v evropském měřítku k menším.
Průkopník ekologického zemědělství
Rakousko je díky geografickým podmínkám dlouhodobě průkopníkem v oblasti ekologického zemědělství. Horské oblasti, které neumožňují intenzivní zemědělství, tvoří 70 % území. Rakouské bioprodukty patří mezi lídry v oblasti privátních značek, přičemž jejich hlavními marketingovými přednostmi jsou regionální původ, ochrana životního prostředí a dobré životní podmínky zvířat.
Na ekologickou produkci v Rakousku připadá více než 27 % zemědělských ploch, což zemi řadilo na první místo v EU. U mléka je podíl bioproduktů v maloobchodu 25 %, u čerstvé zeleniny 18 %. Dalším výrazným prvkem je pak regionalita, téměř 84 % čerstvých základních potravin (maso, mléko, zelenina) v maloobchodu je rakouského původu. Zákazníci jasně preferují místní produkty a prodejci tomu přizpůsobují své strategie a marketing. Wolfgang Hoffer z potravinářské sekce Rakouské hospodářské komory potvrzuje, že zahraniční producenti to mají v alpské republice těžké a potřebují opravdu silnou značku. Tou je historicky například české pivo. Na místním trhu se prosadili také čeští výrobci medových dortů Marlenka, nebo baget Crocodille.
Nové kontakty a poznatky českých firem
Březnová obchodní mise potravinářských firem ve Vídni se uskutečnila jako Projekt ekonomické diplomacie (PROPED) ve spolupráci s agenturou CzechTrade a za podpory Ministerstva zemědělství ČR. Cílem mise bylo nabídnout českým potravinářským firmám příležitost k navázání nových obchodních kontaktů, seznámit je s právním rámcem pro vývoz produktů do Rakouska a přiblížit jim situaci na místním trhu. Účastníci mise měli dále možnost absolvovat v doprovodu velvyslance Jiřího Šitlera právě prohlídku nového automatizovaného skladu firmy Gurkerl.
Firmy získaly informace o legislativě a kontrolách bezpečnosti potravin, trhu a trendech maloobchodního prodeje a systému zálohování PET lahví a plechovek prostřednictvím prezentací odborníků z Rakouské agentury pro zdraví a bezpečnost potravin (AGES), Rakouské spolkové hospodářské komory (WKÖ) a společnosti EWP Recycling Pfand Österreich. Klíčovou součástí programu byla ochutnávka českých výrobků v prostorách velvyslanectví, která poskytla firmám možnost přímo oslovit nákupčí z maloobchodních řetězců, distributory a zástupce gastronomického sektoru v Rakousku. Mise se zúčastnilo 25 českých firem, katalog s jejich profily v německém jazyce je k dispozici v příloze článku na webu Velvyslanectví ČR ve Vídni.