Indonésie uvítala nedávné rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO) o žalobě proti Evropské unii (EU) v souvislosti s prodejem palmového leje v zemích EU. V roce 2019 Indonésie podala stížnost na EU u WTO a označila klimatickou politiku evropského bloku – směrnici o obnovitelných zdrojích energie II (REDD II) – za diskriminační.
Podle druhé směrnice RED II má EU do roku 2030 postupně vyřadit biopaliva na bázi palmového oleje, pokud zjistí, že jsou vystaveny vysokému riziku nepřímých změn ve využívání půdy. Minulý týden panel WTO vydal zprávu, v níž uvedl, že některé aspekty implementace a návrhu této politiky jsou v rozporu s pravidly WTO.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Indonésie tak vyhrála soudní spor u WTO o bionaftu na bázi palmového oleje. Svět tedy přiznává, že Evropa byla ve svém postupu diskriminační vůči indonéskému palmovému oleji. Bionafta nepochází pouze z řepky nebo sóji. Je nutné připustit existenci i takových paliv, která jsou produkována na bázi palmového oleje.
Zpráva panelu WTO uvádí, že EU neprovedla včasný přezkum údajů použitých k určení biopaliv představujících vysoké riziko nepřímé změny ve využívání půdy. Panel shledal chyby v koncepci a provádění toho, co považovalo za nízkorizikové z hlediska nepřímé změny ve využívání půdy.
Panel také rozhodl, že daňové pobídky pro biopaliva používaná ve francouzském dopravním systému jsou diskriminační vůči biopalivům na bázi palmového oleje. EU zavádí daňové pobídky pouze pro biopaliva na bázi sóji a řepkového oleje. Pokud bude zpráva přijata, stane se závaznou pro Indonésii a EU. Evropský blok má v úmyslu provést určité úpravy v této politice.
V Indonésii se očekává, že nedávné rozhodnutí ovlivní nařízení EU proti odlesňování neboli EUDR. Tato politika ukládá vývozcům povinnost prokázat, že jejich palmový olej nepodléhá odlesňování, než mohou vstoupit na evropský trh. EU však odložila její zavedení pro velké a střední podniky na konec letošního roku, malé podniky mají čas do 30. června 2026. V Indonésii i sousední Malajsii drobní zemědělci obhospodařují více než 40 % plantáží palmového oleje v Indonésii. Očekává se také, že nedávný vývoj pomůže urychlit jednání Indonésie s EU o obchodní dohodě, která probíhají již několik let.
Mezi EU a Indonésií probíhají jednání o komplexní dohodě o hospodářském partnerství. Jedním ze složitých bodů jednání byla i ochrana malých producentů palmového oleje a jeho exportu do zemí EU. Vyřešení sporných otázek jistě přispěje k uzavření partnerství.