Český startup, který spolupracuje například s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), nyní oznamuje uzavření pre-seed investičního kola. Částkou téměř 17,7 milionu korun ho podpořili německý fond Sunfish Partners, Czech Founders VC a jako andělský investor se připojil také Jan Široký, bývalý CTO českého jednorožce Mews. Výslednou částku 42,5 milionu korun doplnily veřejné finance, převážně z Evropské kosmické agentury (ESA) a Technologické agentury ČR (TAČR).
„Drtivá většina technologií, které dnes posíláme do vesmíru, je závislá na lidských operátorech. Pro vaši představu jeden operátor dnes musí ovládat jednotky až desítky družic. Naší ambicí je, aby na jejich fungování v budoucnu mohl v podstatě pouze dohlížet a mohl jich tak mít pod kontrolou až o řád více. Umělá inteligence totiž umožňuje, aby se tato zařízení stala plně autonomní, dokázala sama sbírat a odesílat co možná nejrelevantnější data, pohybovala se tak, aby zamezila případným srážkám a volila ideální trajektorii pohybu. Takové využití ovšem nemusí platit pouze pro družice, ale třeba i pro sondy zkoumající povrch Marsu nebo i Mezinárodní vesmírnou stanici ISS,“ vysvětluje Marek Marušín, spoluzakladatel Zaitra.
„S rychlým nárůstem počtu startů satelitů a očekávaným růstem globálního satelitního průmyslu je technologie společnosti Zaitra velmi dobře připravená řešit nové výzvy na takto dynamickém trhu. Inovativní edge-AI řešení startupu Zaitra budou dle našeho mínění hrát při formování budoucí infrastruktury vesmíru velmi výraznou roli. A my chceme být u toho,“ doplňuje Max Moldenhauer, partner německého fondu Sunfish Partners vedoucího investiční kolo.
Naučit rovery samostatnosti
Řešení českého spacetech startupu, zahrnující jak hardwarovou, tak softwarovou část, současně umožňuje operátorům, aby ovládané družice byly schopné lépe filtrovat požadovaná data. S pomocí AI totiž dovede výrazně lépe filtrovat šum způsobený mraky, kouřem a podobnými faktory nebo monitorovat stav satelitů a včas upozornit na případnou závadu. Hardwarová část potom umožňuje nasazení právě takových chytrých algoritmů jako součást palubního vybavení. Do budoucna má společnost ambice tento hardware nabízet do různých zařízení také samostatně.
Zaitra je jednou z prvních společností, které se podařilo úspěšně nasadit umělou inteligenci do nanosatelitů operujících na oběžné dráze. Technologie českého startupu dnes využívá například Evropská kosmická agentura (ESA), ale i komerční společnosti Spacemanic či TRL Space. Spacemanic nasadil technologii, která je schopná v reálném čase detekovat překážky v okolí satelitu a předejít tak kolizi. Do budoucna se počítá s tím, že technologie bude sama navrhovat úhybné manévry a upravovat trajektorii satelitu. TRL Space využije HW i SW řešení na satelitu TROLL, který bude vynesen do vesmíru raketou Falcon 9 od SpaceX již v lednu.
„V počátcích společnosti jsme hledali vhodný use case. Trvalo nám to několik let, ale dnes už jsme na jasné trajektorii. Pomohla nám k tomu také demonstrace potenciálu našich technologií přímo na oběžné dráze. Věříme, že odtud už vede cesta k realizaci naší vize a my uvidíme svoji technologii třeba i v roveru na Marsu,“ popisuje Marušín.
Oslovit americké špičky v oboru
Na uzavření pre-seed investičního kola se podílelo hned několik subjektů. Tím největším byly finance z veřejných investic ve výši zhruba 25 milionů korun. Ty jsou tvořené čtveřicí grantů – většími z evropské obdoby NASA, organizace ESA, a české agentury TAČR a dvojicí menších grantů. Následně se připojil německý fond Sunfish Partners, čeští investoři z Czech Founders VC a Jan Široký, bývalý CTO technologického scaleupu Mews, coby andělský investor. Ti dali dohromady téměř 18 milionů korun. Ve výsledku tak startup získal přes 42 milionů korun, které využije na rozvoj technologií a expanzi na trh v USA. Tam chce oslovit firmy typu Boeing, Airbus, ale i velké institucionální hráče, jako je právě NASA.
„Je jednoznačné, že lidská stopa bude v následujících desetiletích ve vesmíru stále hmatatelnější. Proto potřebujeme takové nástroje, které nás zbaví rutinní práce a umožní, abychom se soustředili na analýzu výsledných dat. Těšíme se, že nám získané finance pomohou nejen v dalším rozvoji našich technologií, ale také v šíření naší vize na další důležité trhy, zejména americký. Potvrzením správnosti naší cesty jsou taktéž zákazníci z řad komerčních společností. V našem sektoru totiž už jednotky takových poptávek dokážou generovat velmi solidní obraty,“ dodává Marušín.
Zaitra je český startup zaměřený na spacetech a umělou inteligenci (AI). Specializuje se na vývoj řešení pro autonomii satelitů. Podporuje jak institucionální, tak soukromé zákazníky z kosmického průmyslu při řešení složitých satelitních operací a pomáhá jim snížit náklady na komunikaci. Produktové řady, zahrnující jak hardware, tak software, jsou kvalifikovány tak, aby odolaly náročným vesmírným podmínkám. Zaitra byla jednou z prvních společností, které úspěšně nasadily AI do operačních nanosatelitů. Aktivně pracuje na projektech s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Mezi její současné klienty patří soukromé kosmické technologické společnosti, které vyvíjejí satelitní konstelace pro zemědělství, technologické demonstrace, obranu a monitorování kosmického odpadu.