Podle právních expertů bude srpnová novela pracovního práva v SAE odrazovat zaměstnavatele od zaměstnávání držitelů návštěvnických (visitor) víz. Mezi přestupky, za které budou uloženy pokuty ve výši 100 000 až 1 milion dirhamů, patří zaměstnávání pracovníků bez řádného povolení a jejich přivezení do SAE a neposkytnutí práce.
„Dříve se pokuty za najímání pracovníků bez pracovního povolení pohybovaly v rozmezí 50 až 200 tis dirhamů. Nové rozmezí 100 tisíc až 1 milion dirhamů ukazuje, že vláda to s ochranou práv pracovníků myslí vážně,“ uvedl Ali Saeed Al Kaabi, ředitel společnosti ECH Digital, a dodal, že změny zajistí legálnost postupů při zaměstnávání.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
Někteří zaměstnavatelé nutí držitele turistických víz pracovat tím, že jim slibují povolení k pobytu a pracovní povolení po vypršení platnosti turistického povolení. Mnozí z nich za práci vykonanou v tomto období nedostanou zaplaceno. „S některými návštěvníky je špatně zacházeno s garancí nabídky práce, aby jim bylo po vypršení platnosti návštěvnického víza řečeno, aby odešli,“ řekl Al Kaabi. „Rozhodnutí federální vlády tyto nekalé praktiky výrazně omezí a zajistí dodržování pracovního práva.“
Vláda SAE na svých webových stránkách uvádí, že práce na základě návštěvnického nebo turistického povolení/víza je nezákonná. Pokud je expatovi nabídnuta práce v SAE, může pracovat až po vydání nabídkového dopisu Ministerstvem lidských zdrojů SAE (MOHRE). Právní poradci důrazně vyzývají zaměstnavatele, aby neumožňovali návštěvníkům pracovat nelegálně. „Pokud se zjistí, že společnost porušuje zákon, bude to znamenat vysoká rizika a právní důsledky,“ komentuje Al Kaabi.
Hadiel Hussein, vedoucí právník společnosti BSA Ahmad Bin Hezeem & Associates, vysvětlil, že novely vytvářejí přísnější regulační prostředí pro zaměstnavatele a vyžadují větší dodržování pracovního práva. „Výrazné zvýšení pokut spolu s možností trestních sankcí slouží jako odrazující prostředek proti nedodržování pracovního práva. Změny dávají jasně najevo, že jakékoli porušení pracovněprávních předpisů bude mít za následek přísné důsledky, čímž se zvyšuje odpovědnost zaměstnavatelů,“ uvedl Hussein.
Zaměstnancům změny nabízejí vyšší ochranu a jistotu. „Vyšší sankce ukládané zaměstnavatelům představují silnější odrazující prostředek proti porušování práv zaměstnanců, díky čemuž je méně pravděpodobné, že zaměstnanci budou čelit nezákonnému nebo nespravedlivému zacházení. Kromě toho ustanovení, jako jsou prodloužení promlčecí lhůty pro podání pracovněprávních nároků a zajištění pokračování výplaty mzdy během sporů, dále posilují ochranu zaměstnanců,“ ukončuje Hussein.