Zabývá se komplexním návrhem speciální elektroniky, která měří fyzikální veličiny a využívá komunikačních technologií IoT. Díky podpoře SIC se firmě podařilo vyvinout senzor pro efektivní monitoring kvality vnitřního prostředí v budovách. A také získat licenci pro jeho uplatnění na českém i zahraničním trhu.
„Na začátku byla velmi úzká spolupráce s odborníky z UCEEB. Naším společným cílem bylo vyvinout senzor, který bude kombinovat měření hned několika parametrů – teplota, vlhkost, koncentrace CO2, koncentrace TVOC (směsi plynů znečišťujících ovzduší), a volitelně také možnost měření koncentrace prachových částic,“ říká Vojtěch Nosek, jednatel InoSens CZ a dodává: „Senzory se vyznačují širokou paletou komunikačních rozhraní (WiFi, RS485, LoRaWAN) a otevřeností používaných komunikačních protokolů, které si uživatel může zvolit a nakonfigurovat dle své potřeby (MQTT, HTTP, Modbus). Umožňují efektivní monitoring kvality vnitřního prostředí v budovách.“
Společnost InoSens CZ, s.r.o. si zažádala o podporu formou Inovačního voucheru Středočeského kraje (dnes program INO) určenou právě na spolupráci firem s výzkumnými organizacemi. Díky tomu zpracovali návrh elektroniky a firmware senzorů využívajících technologii IoT. A také získali licenci senzoru, včetně možnosti jeho dalšího prodeje.
Zásluhou předchozí spolupráce a osobních vazeb s výzkumníky z UCEEB byla užší součinnost na vývoji zařízení jen dalším logickým vyústěním vzájemných vztahů. „Bylo možné využít dlouholetých zkušeností odborníků z oblasti návrhů senzoriky a elektroniky a zúročit je v návrhu konkrétního zařízení s komerčním potenciálem na českém a zahraničním trhu. Řadu let se zabývají projekty s vysokou přidanou hodnotou, kde je možné plně využít jejich know-how. A tato spolupráce se osvědčila i na vývoji senzorů IAQ (INDOOR AIR QUALITY),“ vysvětluje Vojtěch Nosek.
Programy INO a EX Středočeského inovačního centra pomáhají s vývojem a tvorbou prototypů výrobků, ale i služeb a softwarových řešení. A to včetně ověření poptávky u zákazníků nebo při uvedení a expanzi výrobků na trh.
„SIC nám pomohlo přenést akademické znalosti a dovednosti do praxe. Proměnit nápad v reálný produkt. Spolupráci bychom doporučili, pokud mají potenciální žadatelé dobré nápady a věří v jejich realizovatelnost. Obecně jde o velmi dobrou příležitost navázání spolupráce mezi komerčním subjektem a akademickou sférou. Proces podání i vyřízení je velmi rychlý a bezproblémový,“ doporučuje Vojtěch Nosek.
Více informací o podpoře pro malé a střední firmy ve Středočeském kraji naleznete na webu SIC.