Sick days jako benefit. Může je využívat až 30 procent českých zaměstnanců

Nejčastěji mohou tento benefit využívat zaměstnanci, kteří pracují v bankovnictví, pojišťovnictví, poradenství, telekomunikacích a IT, a také ve ve státní a veřejné správě. Výhodu využívání sick days má nejvíce lidí v Praze (43 %) a Brně (33 %).

Na opačné straně jsou Karlovarsko, Vysočina a Jižní Čechy, kde jde shodně jen o 18 procent zaměstnanců. Zaměstnanci mají často možnost využívat také příbuzné benefity spojené se zdravím a pohodou jako dovolená navíc, nadstandardní zdravotní péče, nápoje na pracovišti zdarma či příspěvek na regenerační a relaxační aktivity.

Ilustrační fotografie

Den volna na vyléčení

Současná situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance. Jedním z takových zajímavých benefitů nad rámec zákoníku práce jsou tzv. sick days – placené zdravotní volno na vyléčení, které zaměstnanec může čerpat bez lékařského potvrzení. Lidé přitom sick days často využívají k tomu, aby si odpočinuli po nějaké náročné osobní aktivitě, například po bujaré oslavě.

Analýza portálu Platy.cz ukázala, v kterých odvětvích tento benefit mohou zaměstnanci využívat nejčastěji a jaké další příbuzné benefity od zaměstnavatelů dostávají.

Podle údajů portálu Platy.cz, který je součástí skupiny Alma Career, jsou sick days devátým nejčastějším benefitem. Tuto možnost má 30 procent zaměstnanců.

Zaměstnanecké benefity: Každá generace očekává něco jiného

„Nejčastěji využívají lidé tento benefit v sektorech bankovnictví (69 %) a pojišťovnictví (67 %), na třetím místě je s odstupem sektor poradenství a konzultačních činností (54 %), na čtvrtém pak státní a veřejná správa a samospráva (53 %),“ komentuje výsledky Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.

„Nejméně pak tuto výhodu mohou využívat zaměstnanci v gastronomii (9 procent), zemědělství a výrobě kovů nebo kovových výrobků (u obou jen 12 procent),“ dodává Dravecký.

Nejčastěji mají sick days jako benefit k dispozici zaměstnanci v Praze (43 %). S větším odstupem je pak na druhém místě Jihomoravský kraj (33 %), na třetím a čtvrtém místě Moravskoslezský a Pardubický kraj (25 %). Nejhůř jsou na tom Karlovarský a Jihočeský kraj a Vysočina, kde nabízí tento benefit shodně jenom 18 procent zaměstnavatelů. 

Benefity týkající se zdraví a pohody

Zaměstnavatelé poskytují svým lidem také příbuzné benefity spojené se zdravím a pohodou, jako je dovolená navíc, nadstandardní zdravotní péče, nápoje na pracovišti zdarma či příspěvek na regenerační a relaxační aktivity.

Práce negativně ovlivňuje naše zdraví, tvrdí většina zaměstnanců

„Benefit nadstandardní zdravotní péče mají nejčastěji zaměstnanci v sektorech bankovnictví, telekomunikace, nemocnice a zdravotní péče, a také v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Zdravotní připojištění je pak nejvíce využíváno v pojišťovnictví, chemickém a farmaceutickém průmyslu, poradenství a v sektoru energetiky. Proplácení relaxačních a rekreačních aktivit pak v těžebním průmyslu, bankovnictví, lesnictví a pojišťovnictví. Tyto benefity nejsou ale tak časté, jako právě sick days,“ prozrazuje Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz.

A jaké benefity mají zaměstnanci v českých firmách nejčastěji? Vedou stravenky, které dostává téměř polovina zaměstnanců. Dále je to pružná pracovní doba, tu může využívat 41 % pracovníků, přes třetinu lidí má na pracovišti k dispozici nápoje zdarma a možnost pracovat z domu. Dále jsou to firemní akce, mobilní telefon k soukromým účelům, zmíněná dovolená navíc (32 %), notebook používaný i k soukromým účelům (30 %) a právě sick days (30 %).

Redakčně upravená tisková zpráva Platy.cz

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme