Velvyslanectví v Bukurešti ve spolupráci s kanceláři CzechTrade zajistilo v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) český národní stánek. Rumunským decision makerům z řad soukromých společností i státních institucí svá řešení nabídly mimo jiné společnosti Vrgineers, Inc. Honeywell, GLOMEX Military Supplies, VR Group.
V době, kdy se Rumunsko chystá svůj obranný rozpočet i vzhledem k situaci na Ukrajině navýšit na 2,5 % HDP, se na tamním trhu otevírá řada příležitostí.
Společnost Vrgineers je lídrem v oblasti dodávek nové generace systémů pro výcvik pilotů ve virtuální a smíšené realitě (STE) pro profesionální a vojenské klienty. Honeywell poskytuje specifická řešení pro různá průmyslová odvětví, včetně výrobků a služeb pro letectví a kosmonautiku. Jejich technologie pomáhají letadlům, budovám, výrobním závodům, dodavatelským řetězcům a pracovníkům být lépe propojeni.
V rámci projektu byla firmě předjednána speciální prezentace pro ministerstvo obrany, respektive pro letectvo.
Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?
GLOMEX Military Supplies je jedním z renomovaných českých dodavatelů obranných technologií a vybavení pro vzdušné, pozemní síly, speciální jednotky a bezpečnostní sbory. Produkty v portfoliu společnosti GLOMEX Military Supplies zahrnují leteckou techniku, pozemní techniku, systémy nočního vidění, bojové identifikační systémy, výškovou pilotní výstroj, padákové systémy a speciální leteckou techniku.
V roce 2020 se GLOMEX Military Supplies stal partnerem společnosti Auto Podlasie a podepsal smlouvu s Ministerstvem obrany ČR na dodávku nových víceúčelových osobních terénních vozidel, celkový plán je dodat 1500 vozidel. Společnosti GLOMEX Military Supplies a Auto Podlasie společně nabízejí více různých vojenských vozidel, od základních logistických vozidel až po speciálně upravená s balistickou ochranou.
Společnost VR Group využívá nové technologie k poskytování multioborového výcviku, který propojuje simulovaný a reálný svět v jednom společném prostředí. To umožňuje vyvíjet, integrovat a podporovat řešení pro rumunské zákazníky a poskytovat jim taktický/kolektivní výcvik pro jejich mise. Dodávají komplexní výcvikové systémy a centra pro v oblastech letectva, armády a krizového řízení. Pokrývají všechny fáze jejich poskytování, od analýzy a návrhu požadavků přes dodávku a implementaci až po závěrečné testování a výcvikové kurzy.
Rumunská strana přikládá politickým i obchodním kontaktům s ČR v rámci bezpečnostních aktivit značný význam, důkazem je reprezentativní účast rumunských vládních představitelů i obchodních zástupců na českých stáncích. Expozice na základě dohody se zastupitelským úřadem navštívili nejvyšší reprezentanti ministerstva obrany, zástupci armády, velitelství policie a jejích složek nebo služby ochrany státní hranice.
Zastupitelský úřad zprostředkoval českým firmám setkání také s rumunskými partnery z civilního leteckého úřadu, respektive z rumunské správy letových provozních služeb, kterým firmy představily své produkty, například letecké simulátory, o které je v Rumunsku velký zájem.
Mimo tuto oficiální skupinu podporoval zastupitelský úřad firmy jako například Zetor nebo Tatra Defence Vehicles. Ohlas mělo řešení pasivních radarů firmy ERA. Své firemní kapacity a know-how představili čeští účastníci také dalším oficiálním hostům, například za českou stranu Jiřímu Šedivému, výkonnému řediteli European Defence Agency.
Konkrétní prezentace se u rumunských partnerů setkaly s příznivým ohlasem, přičemž některá nabídnutá řešení mají v rámci B2B, respektive B2G reálnou šanci vyústit v konkrétní spolupráci.