Singapur ve volebním roce láká na růst i daňové slevy

Singapur letos oslaví 60. výročí nezávislosti, čekají ho ale také parlamentní volby. Země nedávno představila svůj rozpočet pro jubilejní rok 2025.

I letos čeká růst hrubého domácího produktu a nízkou inflaci, Singapur bude pokračovat i v politice daňových úlev pro zahraniční investory i domácí obyvatelstvo.

Ilustrační fotografie

Po rapidním růstu 4,4 % a přebytkovém rozpočtu v roce 2024 (takřka 1 % HDP) se letos čeká růst HDP v rozmezí 1 až 3 %, inflace v průměru 1,5 až 2,5 % a díky tomu i opět převis státních příjmů nad výdaji. Není překvapením, že ve volebním roce bude vláda štědrá vůči svým voličům, kteří si stěžují na znatelné navyšování v podstatě všech životních nákladů.

ExportMag.cz: Východ Kanady je rájem pro inovativní firmy

Premiér Lawrence Wong tedy již tradičně představil několik nástrojů, díky nimž vláda Singapurcům s vysokými cenami pomůže. Patří sem různé poukázky a příspěvky pro nízkopříjmové domácnosti a důchodce, daňové slevy, ale i výroční „Poukázky k šedesátinám Singapuru“ pro každého. Tyto nástroje nejsou úplně nové, jsou ale štědřejší: celkem v nich stát utratí 143 mld. singapurských dolarů (asi 2,5 bilionu Kč), což je navýšení o 9 mld. SGD oproti minulému roku. Premiér uvedl, že tato celková částka představuje 18,7 % HDP Singapuru a že v roce 2030 by se měla vyšplhat až na 20 % HDP.

Centrální banka podpoří místní trh

Očima českých firem, které by přemýšlely o založení pobočky nebo získání kapitálu, ale okolo rozpočtu zaznělo i několik atraktivních oznámení. Singapurská centrální banka (MAS) oznámila iniciativu na podporu místního akciového trhu. Společnosti, které chtějí singapurský kapitál, mohou využít daňových slev: 20% slevu pro nové primární kotace a 10% slevu pro sekundární kotace (přičemž výše slevy je omezena podle tržní kapitalizace). Navíc regulační orgán pracuje na zjednodušení procesu samotné kotace, zejména zkrácení doby přezkumu a zpracování (cílová doba je 6–8 týdnů) a zmírnění požadavků na zveřejňování informací. Centrální banka též zmínila program EQDP v hodnotě asi 90 mld. Kč na nákup akcií na místní burze.

Ilustrační fotografie

V rámci programu slev na dani z příjmu právnických osob mohou společnosti, které se usadí v Singapuru nebo vstoupí na místní burzu, získat 50% slevu na své daňové povinnosti v zemi (s omezením na 40 tisíc SGD, tedy asi 720 tisíc Kč). Aby se společnosti kvalifikovaly, musí být „aktivní“, tedy investovat v zemi, zaměstnávat alespoň jednoho místního zaměstnance a zavázat se k minimálně pětiletému období setrvání na burze.

Daňové úlevy pro investiční fondy

Správce fondů a investic by mohlo zajímat, že Singapur snižuje daňovou sazbu z 10 na 5 % pro nové kotace, a to podmínky, že subjekt zůstane kótován po dobu pěti let, správce fondu bude rozdělovat část zisků ve formě dividend a splní minimální požadavky na počet zaměstnanců a výši spravovaných aktiv. Fondům se též nabízí úplné daňové osvobození z poplatků za správu, a to až do 31. 12. 2028, pokud investují minimálně 30 % spravovaných aktiv do akcií kótovaných na burze v Singapuru.

Centrální banka též vytvoří novou entitu, která bude mít na starosti administraci a dohled nad národními elektronickými platebními systémy (tedy ponejvíce systémy Fast, PayNow a SGQR). Ve vedení entity budou nejvyšší představitelé MAS a další zástupci finančního sektoru, kteří se budou starat nejen o strategické řízení, ale i pružnější zavádění inovací, což je atraktivní pro české firmy z oblasti finančních technologií.

Nové peníze na vědu a výzkum

V rámci představení rozpočtu premiér též zdůraznil, že je třeba, aby se Singapur odlišil nejen nákladovou konkurenceschopností, ale aby se zaměřil na inovace a odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Byla tedy oznámena investice ve výši asi 18 mld. Kč navíc do vědy a výzkumu a 180 mld. Kč do infrastrukturních fondů (polovina z toho do rozvoje letiště Changi). Stát bude též více investovat do nabíječek pro elektromobily a zaměří se na elektrifikaci nákladní dopravy, aby v tomto ohledu byl na světové špičce. V rámci těchto investic bude jistě zájem o kvalitní česká řešení, inovace i výzkumné projekty připravené na mezinárodní partnerství na té nejvyšší úrovni.

V případě zájmu o proniknutí na trh či uplatnění některého inovativního řešení v Singapuru kontaktujte ekonomický tým českého Velvyslanectví v Singapuru v čele s velvyslankyní Michaelou Froňkovou: Petr Manoušek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Singapuru (e-mail: petr.manousek@mzv.gov.cz), Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade (e-mail: singapore@czechtrade.cz).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Singapuru (Singapur).

• Teritorium: Asie | Singapur | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme