Instalace Zlatý déšť je podobně jako stejnojmenná rostlina doslova vrostlá do interiéru pavilonu. Svým tvaroslovím rovněž navazuje na architektonické pojetí domu, jehož součástí jsou viditelné struktury symbolizující tok energie a vody. „Skleněná instalace má tvar zlatých lián a perfektně doplňuje design celého pavilonu.
Jednotlivé ‚stvoly‘ připomínají spletité svazky hadic, které procházejí celým pavilonem a umožňují jeho fungování,“ vysvětluje koncept světelné instalace kreativní ředitel Lasvitu Maxim Velčovský, jenž plastiku ze skla a kovu pro pavilon navrhl.
Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?
Plastika pulzuje světlem a životem
Český pavilon ukazuje, že lze vyrobit vodu ze vzduchu a nechat rozkvést i poušť. Systém S.A.W.E.R. funguje na principu kondenzace a horký pouštní vzduch přeměňuje na životadárnou tekutinu. Plastika LASVITu pomocí dynamického nasvícení pulzuje světlem a budí dojem, že skrze ni voda stéká do nitra domu.
„Jsem rád, že tentokrát jsme se jako Češi spojili a pomáháme propagovat ve světě něco tak prospěšného a ambiciózního, jako je dar vody do pouště,“ říká generální ředitel společnosti Lasvit Aleš Stýblo.
Instalace prochází dvěma patry pavilonu a dosahuje výše až šesti metrů. Celková hmotnost činí 1 600 kilogramů. Instalace sestává z desítek skleněných závěsů, které jsou obaleny v pozlaceném opletu, a více než tisícovky kusů LED modulů. V součtu bylo na oplet použito přes 800 metrů mosazného pletiva. Barevné ladění instalace koresponduje s hi-tech vybavením pavilonu.
„Zlatá barva, kterou využívám v instalaci, vychází z funkčního systému zlatavých membrán, na kterých v rámci zařízení S.A.W.E.R. kondenzuje voda. Historicky světové výstavy prezentují vedle technologického pokroku i inovace na poli řemesla, užitého umění a designu. Mým záměrem bylo dekorativní část expozice složit z čistě technických principů a přístupů. Výsledná kompozice tak sestává ze speciálního kovového opletu, který zvenku chrání komponenty z borosilikátového skla, jež se běžně používá v laboratořích a ve vědeckém výzkumu. Ona dekorativní součást je tedy složena z technických materiálů, povrchů a principů, čímž navazuje na tradiční řemeslné zásady,“ popisuje podstatu vzniku instalace Velčovský.
Jak Češi mění na Světové výstavě vzduch ve vodu?
Řemeslo se spojilo s moderní technologií
Lukáš Černý, generální ředitel sklářské firmy pro oblast Blízkého východu a jihovýchodní Asie, dodává: „Hlavním posláním Lasvitu je povznést každého vytvářením jedinečných prostorových zážitků, které pohladí duši každého člověka, který se v prostoru ocitne. Věříme, že naše instalace Zlatý déšť významně přispěje k šíření dobrého jména České republiky, a zejména pak českého sklářství, na mezinárodní scéně.“
Společnost vytvořila instalaci v duchu tématu Expa, které zní „Connecting Minds, Creating the Future“. Organicky působící instalace je designovým zpracováním environmentální tématiky a zároveň propojením tradičního sklářského řemesla s moderními technologiemi.
Lasvit je globálním lídrem v oblasti vytváření odvážných prostorových a světelných zážitků. Firmu založil podnikatel Leon Jakimič. V průběhu let přilákala renomované designéry a umělce, kteří si přáli spolupracovat s odvážnou, nekonvenční českou společností. Spolupracuje tak s významnými osobnostmi, jako jsou The Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove.