Mexiko čelí dvěma klíčovým problémům: bezpečnost a mobilita, a právě zde je velký potenciál pro inteligentní technologie.
Kapitoly
Ve spolupráci s CzechTrade vám přinášíme exkluzivní sektorové analýzy přímo z cílových trhů. Zaměřujeme se na obory s vysokým exportním potenciálem. Ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade působí v Latinské Americe dlouhodobě a poskytují komplexní podporu začínajícím firmám i zkušeným exportérům.
Jaké služby české firmy v Latinské Americe nejvíce využívají?
- Analýza trhu (monitoring konkurence a cen, dovozní a celní podmínky)
- Vyhledávání obchodních partnerů dle cílové skupiny klienta, oslovení a ověření zájmu o jeho produkty/služby
- Organizace obchodních schůzek včetně tlumočení do španělštiny
- Účast na veletrzích a výstavách (včetně kompletní organizace prezentace firmy)
- Organizace úzce profilových odborných misí do teritoria
- Rady a tipy ohledně investičních možností
- Založení místní pobočky firmy v teritoriu
- Dlouhodobá exportní asistence – průběžná dlouhotrvající individuální proexportní podpora dle potřeb firmy
Nejdůležitější smart city projekty
V Mexiku je více než 2 tisíce IT společností a 28 IT klustrů, přičemž jen stát Jalisco registruje roční vývoz technologických produktů a služeb v hodnotě 21 miliard dolarů.
Jalisco, které je označováno za Sillicon Valley Mexika, je sídlem více než 650 společnosti z oblasti IT a elektrotechniky, které exportovaly v průběhu zhruba 15 let zboží a služby za více než 150 miliard dolarů. Tento trend roste a aktuální roční vývoz v tomto oboru jen ve státě Jalisco činí 21 miliard dolarů, což je 55 % celkového vývozu Jalisca. V letech 2014–2018 činily investice do start-upů 120 milionů dolarů – konkrétně se jednalo o 300 projektů. Guadalajara byla navíc v roce 2012 organizací UNESCO označena za „kreativní digitální město“ astát Jalisco je tak známý pod přezdívkou „hlavní město designu“.
Tzv. kreativním uzlem regionu Latinské Ameriky by se v budoucnu mohlo stát Mexico City, kde se nachází státní univerzita UNAM, jež je v regionu největším držitelem patentů. Sídlo v hlavním městě má navíc zhruba třetina mexických vědců.
Projekt Maderas (stát Querétaro)
Jedná se o první projekt tohoto typu v Mexiku, který započal v roce 2013. Projekt spočívá ve výstavbě technologických společností, hotelů, vzdělávacích center, obchodních center, residenčních zón, kostelů a přírodního parku o velikosti 20 hektarů.
Život v tomto městě bude řízen pomocí mobilních aplikací (zjištění dopravy, sběru odpadu, plateb za základní služby aj.) s využitím obnovitelných zdrojů energie (větrná a sluneční energie). Domy budou opatřeny speciálními senzory pro stanovení vlhkosti, teploty a s hlášením vniknutí zloděje. Po celém městě bude instalována optická síť. Projekt by měl být dokončen v roce 2020.
Tequila inteligente (stát Jalisco)
Hlavními digitálními iniciativami jsou inovace procesů produkce destilátu z agáve a vytvoření plánů udržitelného rozvoje. Je zde též digitální řešení turistických aktivit a big data umožní disponovat statistikami pro zlepšení turistických nabídek.
Aktuálně Tequila disponuje inteligentní body pro orientaci návštěvníka a sensory teploty, které uvádí koncentraci osob. Za smart city je označena od roku 2014, nicméně úplné dokončení projektu se předpokládá až v roce 2040.
Projekt Ciudad creativa digital Guadalajara (stát Jalisco)
Cílem projektu je přeměnit Guadalajaru v jedno z nejinteligentnějších měst na světě a stát se globálním centrem tvorby digitálních médií a technologické produkce. V roce 2015 na tento projekt mimo jiné získala financování ze strany Meziamerické rozvojové banky.
Na projektu se začalo pracovat již v roce 2011 a podílí se na něm všechny tři úrovně vlády (federální, státní a lokální) spolu se soukromou sférou i vzdělávacími institucemi. V případě tohoto projektu je tak i přes několik změn vlád zachována kontinuita (řada z nich většinou končí, nebo je pozastavena změnou vlády).
Konkrétně se má jednat o projekt o rozloze 380 hektarů s 50 000 obyvateli. Projekt má ambice stát se globálním uzlem v audiovizuální, digitální a interaktivní produkci a bude zaměstnávat 10 000 profesionálů. Město již nyní využívá technologie, jako jsou IoT, inteligentní síť, e-health či rozšířenou realitu. Ciudad Creativa Digital je již aktuálně sídlem několika významných společností a institucí jako např.:
- Technologická univerzita Jalisca UTJ,
- Centrum vývoje řešení pro digitální transformaci (hub digitální transformace) s činnostmi v průmyslovém designu, elektronickém prototypování a 3D tisku, jakož i IoT,
- Talent Network,
- Centrum designu a vývoje softwaru farmaceutické společnosti PiSA (Centro de Diseño y Desarrollo de Software del Grupo PiSA),
- Otevřená platforma pro inovace (Plataforma Abierta de Innovación PLAi),
- KaraOKulta.
Projekt Smart Puebla (stát Puebla)
První tzv. Barrio smart (v překladu inteligentní čtvrť) v Latinské Americe mělo být Atlixco ve státě Puebla. Podle plánů bude na rozloze asi 12 km2 bydlet 124 tisíc obyvatel, součástí města je 35 km cyklostezek s kamerovým systémem, 500 m2 wifi zdarma.
Dále jsou zde plánovány výstražné bezpečnostní body nejen za účelem monitoringu jízdních kol. Projekt vznikl za předchozí administrativy a měl za cíl být nejbezpečnější čtvrtí v Mexiku s lidským a hospodářským rozvojem, kvalitními veřejnými službami a infrastrukturou. Současná vláda však projekt dočasně pozastavila.
Smart grids a smart metering
Až do roku 2014, kdy byla přijata energetická reforma, se do inovací a nových technologií pro výrobu elektrické energie téměř neinvestovalo. Tato reforma však otevřela trh pro investice smart grid. Poskytoval elektřiny v Mexiku, státní společnost CFE, má po celé zemi aktuálně instalovaných 5 různých typů měřičů, přičemž 10 % z nich jsou inteligentní.
V první fázi projektu Reducción de Pérdidas de Energía en Distribución, která zahrnovala jen některé regiony (např. Ciudad Juárez ve státě Chihuahua) bylo do instalace téměř 3 tisíců měřičů typu AMI investováno 4,5 milionů dolarů, zatímco v páté fázi, která zahrnovala některé regiony ve státech Durango, Chihuahua a Coahuila, bylo instalováno 6 030 měřičů v hodnotě 8,5 milionů dolarů.
Licitaci projektu vyhrála v roce 2016 společnost Hola Innovación y Tecnologías EOS, o licitaci projektu projevily zájem také tyto společnost: Técnica Electromecánica Central, S.A. de C.V. a konsorsium společnosti Fortius Electromecánica, S.A. de C.V. a Medds, S.A. de C.V.
Plánem CFE je mít do roku 2024 celkem 30 milionů inteligentních měřičů, což odpovídá 79 % ze všech instalovaných jednotek. Investice nových inteligentních měřičů jsou důležité i z důvodu zastaralých a poruchových zařízení, kvůli čemuž CFE registruje výrazné finanční ztráty. Na instalaci smart grids v Mexiku pracuje společnost NetCity ve polupráci s Huawei.