„Oceňujeme, že se vládní strany dohodly na dřívějším odchodu do důchodu pouze u zaměstnanců zařazených do tzv. 4. kategorie rizikových prací a doufáme, že se podaří návrh zákona takto schválit,” říká prezident SP ČR Jan Rafaj
Ve 4. kategorii se jedná o takové práce, při kterých existuje vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze vyloučit ani používáním osobních ochranných pracovních prostředků a dalšími opatřeními BOZP.
Nesouhlas s rozšířením na 3. kategorii
Svaz nesouhlasil s rozšířením snížení důchodového věku na zaměstnance pracující v tzv. 3. kategorii prací, kde není právní vymezení jednotné a mohlo by vést k nekontrolovanému nárůstu zaměstnanců s touto výhodou. Takové rozšíření by podle SP ČR vedlo k nepředvídatelným ekonomickým důsledkům, zejména v regionech s vyšší koncentrací těchto zaměstnání.
„Zařazení pracovníků ve 3. kategorii rizikových profesí by ohrozilo už tak napjatý trh práce, a to zejména v regionech, kde je vysoká koncentrace těžkých profesí, jako například v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Odliv těchto pracovníků by měl vážné dopady na zaměstnavatele a mohl by zásadně ohrozit konkurenceschopnost firem, jejich schopnost plnit závazky a rozvíjet se. Proto jsme požadovali, aby tato kategorie byla vynechána,“ říká viceprezident SP ČR Bohdan Wojnar.
Chybějící analýzy a rizika pro trh práce
SP ČR rovněž připomínal, že pro přijetí této úpravy zákona chybí detailní analýza dopadů na trh práce. „Rozhodování bez provedení těchto analýz by nebylo zodpovědné a mohlo by vést k vážnému narušení stability trhu práce, zejména v sektorech, které se už nyní potýkají s nedostatkem pracovních sil,“ upozorňuje Wojnar.