Vznikne tak několik velkých projektů napříč zemí, které přinášejí příležitosti i pro české firmy. Několik významných projektů se realizuje ve městě Cartagena (region Murcia), které leží na jedné z os tvořících H2med, první zelený vodíkový koridor EU, který spojí vodíkovou přepravní síť Pyrenejského poloostrova se severozápadní Evropou s plánem zahájit provoz v roce 2030.
Iniciativa Francie, Španělska, Portugalska a Německa je podporována provozovateli přepravních sítí (TSO), ve Španělsku firmou Enagás. Tento koridor bude schopen přepravit až 2 miliony tun zeleného vodíku vyrobeného ve Španělsku a Portugalsku (10 % z celkového cíle spotřeby stanoveného pro Evropu).
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Podle Fernanda Lópeze Mirase, předsedy regionální vlády, má Cartagena potenciál stát se jedním z hlavních center obnovitelného vodíku ve Španělsku a v Evropě. Věří, že do budoucna bude přibývat průmyslových investic do tohoto regionu a zdůrazňuje, že jejich příliv se regionální vláda snaží podporovat prostřednictvím zavedení mírné daňové politiky a zjednodušené administrativy.
Lídrem trhu je firma Repsol
Jedním z předních španělských výrobců zeleného vodíku je energetická společnost Repsol, která v roce 2023 spustila první továrnu zaměřenou na výrobu tohoto paliva v obci Muskiz a následně se rozhodla rozšířit výrobu i do dalších oblastí, konkrétně právě do Cartageny a Tarragony. V současnosti vyrábí ve svých průmyslových zařízeních kolem 360 tisíc tun vodíku ročně, což představuje téměř 60 % španělské poptávky. Repsol se chce stát se lídrem na trhu se zeleným vodíkem na Pyrenejském poloostrově a dosáhnout nulových emisí do roku 2050. Spolu s firmami Enagás a Engie založil Repsol konsorcium pro výstavbu prvního závodu na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů v regionu Murcia.
Tento komplex bude umístěn v údolí Escombreras v Cartageně a v první fázi bude mít elektrolyzér výkon 100 MW, do budoucna se však plánuje jeho navýšení. Očekává se, že zařízení sníží emise o více než 167 tisíc tun CO₂ ročně. Tento projekt podpoří také ekonomický růst regionu a přinese více než tisíc nových pracovních míst. Starostka Cartageny Noelia Arroyo prohlásila, že tento projekt povede k zvýšení atraktivity regionu pro investice do místního průmyslu. Zahájení provozu se očekává v roce 2025. Španělská vláda tomuto projektu přidělila 155 milionů eur a soukromé investice činí 215 milionů eur.
Elektrolyzér v Cartageně přispěje k realizaci cíle společnosti Repsol, kterým je dosažení výkonu 552 MW pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů do roku 2025. Tento cíl chce dále rozšířit na 1,9 GW do roku 2030, což představuje téměř 50 % závazku španělské vlády rozvíjet výrobu zeleného vodíku a obnovitelných zdrojů energie.
Kompletní vodíkový řetězec
Dalším projektem na výrobu zeleného vodíku v Cartageně je tzv. „Cobra verde“. Stojí za ním společnost Cobra Instalaciones y Servicios SA, která plánuje výstavbu dvou elektrolyzérů v Cartageně a Castellónu. Cílem projektu je vytvořit kompletní dodavatelský řetězec vodíku, který bude pokrývat výrobu, skladování, přepravu i distribuci vodíku.
Jak oznámil ministr průmyslu Jordi Hereu na začátku září po zasedání Rady ministrů, na tento projekt vláda schválila státní podporu ve výši 150 milionů eur. Výše soukromých investic pro tento projekt činí 742 milionů eur. Oba elektrolyzéry by měly vyprodukovat celkem 8550 tun vodíku ročně a snížit emise CO₂ o 47 tisíc tun ročně. Tento projekt by měl být dokončen do června 2028.
Výroba zeleného vodíku v Cartageně představuje klíčový krok k dosažení dekarbonizace a energetické nezávislosti Španělska a region Murcia (a zejména město Cartagena) má potenciál stát se do budoucna jedním z hlavních center pro produkci zeleného vodíku v Evropě. Tím přispívá nejen k zlepšení místní ekonomiky, ale také k celkovému cíli EU v oblasti udržitelné energie a boje proti změně klimatu. Zároveň otvírá příležitost pro české firmy, které se podílejí na dodavatelském řetězci a mohou nabídnout zařízení pro skladování, přepravu a distribuci vodíku.