Zajištění dopravní propojenosti s ostatními země je pro tento východoafrický vnitrozemský stát kritické s ohledem na zajištění zásobování, rozvoj obchodu a růst ekonomiky. Na jejím zlepšování rwandská vláda systematiky pracuje a tento záměr je podporován také z Evropy v rámci projektů Global Gateway.
České ministerstvo dopravy proto pozvalo začátkem října 2024 zástupce rwandských státních institucí na benchmarkingovou návštěvu do ČR. Návštěva se uskutečnila v rámci projektů ekonomické diplomacie PROPED. Den před příletem delegace návštěvu narušilo šíření nemoci Marburg ve Rwandě a Rwanďané nemohli ze své země odjet. Obě strany nicméně schůzku zorganizovaly alespoň virtuálně a celodenní prezentace Rwanďany i Čechy nadchly. Obě strany velmi aktivně reagovaly, Rwanďané se zajímali a objevili mnoho možných synergií. Obě strany ihned začaly pracovat na rozvoji možné spolupráce.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
Ředitel Čechura z českého Ministerstva dopravy (MD) představil rwandské straně priority dopravy v ČR, pan Kobera, též z ministerstva dopravy pak mluvil o projektech urban mobility a inteligentních dopravních systémech (ITS). Rwanďané přivítali prezentací o dopravní bezpečnosti, které představil pan Neřold z MD ČR. Množství dopravních nehod ve Rwandě stoupá a Rwanďané mají velký zájem předat si zkušenosti a seznámit se s aktivitami českých kampaní BESIP.
Na institucionální část navázaly prezentace českých firem jako např. Transcom, Mikroelektronika, Futtec, Camea, Omnipol, Škoda Group či Market Connect S.A. Delegace měla navštívit ROPID (Regional Organisation of Prague Integrated travel systém) a Transport Research Centre. K tomu bohužel nemohlo dojít, ale Rwanďané mají velký zájem o další návštěvu v roce 2025, při níž chtějí navštívit vybrané firmy a organizace.
Pro zajištění dlouhodobé spolupráce mezi ČR a Rwandou v oblasti dopravy má rwandská strana zájem podepsat Memorandum o porozumění (MOU), které bude sloužit jako koncepční dokument o zaměření spolupráce.