Zmíněný počet bytů představuje asi šest procent českého bytového fondu. Platforma může ušetřit obyvatelům bytů nemalé peníze.
Platforma, s jejíž pomocí lze mimo jiné sledovat spotřebu energií v reálném čase z mobilního telefonu, má potenciál ušetřit obyvatelům bytů až 30 % nákladů spojených s jejich domovem.
Správa budov? S BeiT efektivní a transparentní
„Správa budov se od 70. let minulého století nijak nezměnila. Veškeré procesy spojené s vaším domovem dnes drtivá většina firem a SVJ provádí po celé Evropě manuálně, neefektivně a netransparentně. Například částku, kterou zaplatíte za spotřebu energií, se dozvíte jednou ročně z papírové účtenky. Proto jsme vyvinuli řešení, které plně digitalizuje všechny části správy budovy a umožňuje, aby správcovské společnosti poskytovaly svým klientům lepší služby a obyvatelé měli o svém domově maximální přehled,“ říká Miro Hachlinec, zakladatel a CEO BeiT.
Automatický odečet spotřeby energií v reálném čase, propojení s ceníky dodavatelů, komunikační nástroj pro řešení havárií i hlasování o důležitých návrzích – to jsou příklady služeb, které dnes správcovské firmy a SVJ běžně řeší pomocí papíru a tužky.
BeiT je plně digitalizuje a přenáší do podoby softwaru a systému IoT technologií. Například data o spotřebě řešení sbírá prostřednictvím rádiových modulů a v hodinových intervalech odesílá na cloudovou platformu. Obyvatelé bytových domů mohou využívat mobilní aplikaci, která jim umožňuje tyto údaje sledovat v reálném čase a online komunikovat o všech důležitých procesech. A svým způsobem je tak nutí šetřit.
Můžete ušetřit až desítky procent nákladů, ukazuje studie
„Podle studie na Univerzitě v Nice má neustálý přehled o spotřebě potenciál ušetřit obyvateli až 30 procent nákladů spojených s domácností, což rozhodně není malé číslo. Obyvatel se totiž o své spotřebě dozví do hodiny, stejně tak kde v domácnosti vznikla. Díky tomu může na případné výkyvy okamžitě reagovat a například tak včas odhalit poruchu,“ vysvětluje Hanh Bui Thuy, produktová ředitelka BeiT, která řídí vývoj technologického řešení.
Výdaje na bydlení i energie můžete mít pod kontrolou denně a online
Od února 2024 mohou obyvatelé bytových domů využívat novou generaci mobilní aplikace, kterou BeiT u svých klientů spustil.
„Novou verzi aplikace si od spuštění stáhlo u některých klientů více než 70 % obyvatel, a to napříč všemi věkovými kategoriemi i stářím budov. Reakce jsou mimořádně pozitivní – lidé oceňují přehlednost, dostupnost a transparentnost všech důležitých informací o svém bydlení, zejména kontrolu svých nákladů i společných výdajů SVJ,“ dodává Hachlinec.