Srbský deník DANAS uvádí, že letošní výnos bude u cukrové řepy výrazně nižší. Jako příklad uvedl, že pěstitelé této plodiny v oblasti Banátu, kde se v Srbsku nejvíce pěstuje cukrová řepa, mají na letošní úrodě ztráty až 80 %.
Důvodem je především hniloba kořene způsobená mikroorganismy, které se přenášejí mšicemi. V letošním roce, kdy byla v Srbsku mírná zima, jsou podobné problémy registrovány na řadě rostlin. Kromě již uváděné řepy to bylo například také u hrachu.
Pěstitelé řepy mají letos vyšší náklady spojené s tříděním řepy po sklizni a výnosy jsou jen kolem 12 tun místo obvyklých 40 tun na hektar. Aktuální cena výkupu řepy je v Srbsku 6,2 RSD/kg (cca 1,33 Kč/kg), přičemž stát navíc poskytuje pěstitelům dotace 35 000 RDS/ha (cca 7 490 Kč/ha). Přes relativně dobrou výkupní cenu a státní dotaci bude mít řada pěstitelů finanční problémy právě kvůli nízkým hektarovým výnosům.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Lze očekávat, že letošní produkce cukru v Srbsku bude nižší než v předchozích letech, kdy se vyrobilo více než 250 000 tun cukru. Srbský trh spotřebuje průměrně ročně kolem 200 000 tun cukru a letošní neúroda cukrové řepy by mohla mít vliv na srbský export cukru. Tato situace by mohla zvýšit poptávku po cukru v regionu západního Balkánu, kam jinak Srbsko své „bílé zlato“ vyváží, a to by mohla být příležitost pro české cukrovary.
Na svém území si však Srbsko trh s cukrem chrání a přes „Dohodu o stabilizaci a přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Republikou Srbsko na straně druhé“, která liberalizuje vzájemný obchod zemí EU a Srbska, je na cukr při dovozu z EU uvaleno 20% clo.