Srbští producenti jablek nyní čekají, až vstoupí v platnost obchodní dohoda podepsaná s Čínou, což se očekává v prvním pololetí tohoto roku. Zmíněná dohoda by měla umožnit mj. i snadnější vývoz potravinářské a zemědělské produkce.
Čína je pro srbské producenty jablek zajímavý trh, protože v roce 2022 dovezla z této země přes 100 tis. tun jablek (o 21 tis. tun více než v roce 2021). Na čínském trhu jsou žádané především odrůdy Fuji, Gala a Red Delicius. Tato jablka do země zatím dodává především Nový Zéland a Jihoafrická republika. Z evropských zemí je to Francie a Polsko.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Nyní má aspirace také Srbsko, které chce dále snížit vývoz jablek na ruský trh, kam v minulosti směřovalo skoro 80 % jejich celkového vývozu. V posledních letech se Srbsku podařilo otevřít i trh zemí Blízkého východu, kam v období srpen až prosinec 2023 vyvezlo 22,5 tis. tun jablek v hodnotě 22 mil. EUR.
Nejvíce jablek směřovalo do Saúdské Arábie (11,3 mil. EUR) a Spojených arabských emirátů (7 mil. EUR). Ve stejném období se do Ruska vyvezlo jen 10,5 tis. tun jablek v hodnotě 8 mil. EUR. Největším trhem pro srbská jablka se však v posledních letech staly evropské země, kam se jich ve zmíněném období vyvezlo přes 30 tis. tun za 15 mil. EUR.
Český dovoz srbských jablek za období leden až listopad byl dle údajů ČSÚ minoritní, když se dovezlo pouze 31 tun v hodnotě 26 tis. EUR. Hlavní země, ze kterých se v tomto období do Česka jablka dovážela, byly Rakousko (1,94 mil. EUR), Slovensko (1,4 mil. EUR) a Německo (0,97 mil. EUR).