Tato dohoda dosud nevstoupila v platnost, ale již ji projednal a schválil srbský Parlament (Skupština) a také vyšla v srbské Sbírce zákonů (Službeni glasnik). Dokument tak musí ratifikovat již jen čínská strana. Očekává se, že k tomu dojde v příštích měsících a dohoda by tak mohla vstoupit v platnost zhruba v květnu příštího roku.
Dohoda má mj. uvolnit vývoz srbských agrárních produktů na čínský trh. Nepůjde však o úplné a jednorázové uvolnění, mělo by se ale týkat cca 66 % výrobků, které se dnes ze Srbska do Číny vyváží. Uvolnění obchodu bude probíhat v několika obdobích v průběhu 15 let od vstupu dohody v platnost. Ihned po vstupu v platnost by mělo mít Srbsko možnost do Číny bezcelně vyvážet čerstvá jablka, broskve, švestky, višně, melouny, hrozinky, ječmen, oves, slunečnicová semínka, semeno řepky olejnaté, růže a nakládané okurky.
ExportMag.cz: Výrobce Harmonik z Loun boduje v Číně. Zahrál si i prezident
Od cla by mělo být v této fázi osvobozeno také mražené vepřové maso, vepřové sádlo, cukrová kukuřice, pstruh a kapr, masné výroby (klobásy, salámy) a masné konzervy, konzervovaná zelenina, marmelády, minerálky, pivo, čerstvé i sušené byliny a hovězí kůže.
Po pěti letech od vstupu dohody v platnost by se měl postupně úplně liberalizovat vývoz šumivých a ostatních vín (v balení do dvou litrů), ovocných vín a dále brambor, rajčat, cibule, česneku, zelí, čerstvých hrušek, hroznového vína, dýní a další zeleniny. Během deseti let se bude liberalizovat vývoz mražených malin a ostružin, vína v balení nad deset litrů, mraženého hovězího masa, alkoholických nápojů, zmrzliny, jogurtu, másla, čokolády, müsli, výživy pro zvířata a dalších položek.
Během patnácti let pak bude zcela liberalizován i vývoz sušeného a uzeného vepřového a hovězího masa, rumu, glutenu z pšenice, určitých výrobků z obilovin, lískových a vlašských ořechů, čajů apod.
Na české zemědělce a potravináře tato dohoda může mít dopad ve dvou směrech. Za prvé se na čínském trhu objeví nová konkurence a za druhé se může českým firmám nakupujícím suroviny v Srbsku stát, že z důvodu rostoucí čínské poptávky poroste cena těchto surovin nebo jich nebude dost.
Srbsko má v současné době (kromě asociační dohody s EU) podepsány dohody o volném obchodu také s Ruskou federací, Tureckem, zeměmi ESVO (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko), zeměmi CEFTA (kromě Srbska – Albánie, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie, Moldavsko, Černá Hora a UNMIK – Kosovo) a Běloruskem a Kazachstánem.