Podíl tuzemských společností, které tuto technologii využívají, je hluboko pod průměrem Evropské unie. Podle aktuálních dat Eurostatu využívají umělou inteligenci v ČR pouze čtyři procenta firem s více než deseti zaměstnanci. Evropský průměr je osm procent.
Mezi jednotlivými státy Evropské unie jsou výrazné rozdíly. Nejrozšířenější jsou technologie umělé inteligence v Dánsku (24 %), kde je zavádění AI třikrát rychlejší než evropský průměr. Na chvostu žebříčku je Rumunsko s pouhým jedním procentem.
„Firmy by si měly samy uvědomit přínosy a nezbytnost intenzivnějšího využívání analýzy dat a umělé inteligence. Pro mnohé podniky je to jedna z mála oblastí, kde se mohou odlišit a získat konkurenční výhodu, a to nejen na lokálním, ale také na nadnárodním trhu. Očekávám, že tyto technologie projdou v nejbližších letech obrovským rozmachem,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.
Férové strojové učení? FEL ČVUT koordinuje výzkum umělé inteligence
Česká republika z 27 sledovaných zemí obsadila 18. příčku. Lepší pozici mají v oblasti AI například firmy na Slovensku, v Chorvatsku, Slovinsku nebo v Portugalsku.
V roce 2021 používalo 8 % podniků v EU alespoň jednu z následujících technologií AI:
- technologie analyzující psaný text
- technologie převádějící mluvený jazyk do strojově čitelného formátu
- technologie generující psaný text nebo mluvený jazyk
- technologie identifikující předměty nebo osoby na základě záznamu
- strojové učení
- technologie automatizující různé pracovní postupy nebo pomáhající při rozhodování;
- technologie umožňující strojům fyzicky se pohybovat sledováním okolí a přijímáním autonomních rozhodnutí