Startuje 4. ročník soutěže CEE Startup Voucher. Startupy bojují o peníze i prestiž

Čtvrtý ročník soutěže CEE Startup Voucher, pořádaný CEE Startup Network, odstartuje v rámci akce Funding Horizons v úterý 3. září 2024. Soutěžní klání je určeno pro startupy a společnosti s inovativními nápady a potenciálně globálním dosahem.

„Jedná se o soutěž pro každého, kdo má v úmyslu provést převratné změny ve společnosti, životním prostředí nebo podnikání,“ popisuje Martin Mikuláš z Moravskoslezského inovačního centra (MSIC).

Ilustrační fotografie

Za organizací soutěže stojí členové mezinárodní sítě CEE Startup Network. Ta vznikla před třemi lety z iniciativy Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) ve spolupráci s žilinským centrem INOVIA s cílem získat silnější pozici na evropské startupové scéně a zacílit pozornost podniků, investorů i politiků na menší ekosystémy.

Aktéři z příhraničních regionů Česka, Polska a Slovenska zde společně dokazují, že i mimo hlavní centra mohou vznikat inovativní nápady, které mají potenciál měnit svět.

Podrobné informace o CEE Startup Voucher

Nový kabát, noví partneři

„CEE Startup Voucher odstartoval už čtvrtý běh, tentokrát v novém kabátě a s novými partnery,“ doplňuje Martin Mikuláš. Tři nejlepší startupy si v letošním roce rozdělí 50 tisíc euro. Pro vítěze je připraveno 25 tisíc, pro druhého 15 tisíc a držitel pomyslného bronzu obdrží 10 tisíc euro.

Pro přihlášené firmy, kterých by letos mělo být zhruba 150, jde přinejmenším o zajímavou příležitost, jak se zviditelnit. Finalisté se zúčastní jedinečné akce Made in Wroclaw, kde se představují inovace, inspirace a průlomové technologie, měnící svět.

Začínající firmy zde budou prezentovat své nápady před více než 2000 účastníky. „Startupy, které se dostanou alespoň do prvního kola, budeme navíc promovat na našem LinkedInu,“ prozrazuje zástupce MSIC.

Soutěž CEE Startup Voucher 2023 ovládl slovenský projekt na výrobu zdravějšího cukru

Mladé firmy mají zároveň výjimečnou příležitost ke vzdělávání se. Pořadatelé plánují partnerství s korporáty a firmami v rámci pilotních voucherů – vybrané startupy dostanou 8 000 euro na vývoj služby nebo produktu ve spolupráci s korporátní sférou. 

  • Startupy mohou načerpat know-how od týmu zkušených lidí, získají cenné kontakty a zkušenosti. 
  • V rámci sítě jsou pořádány webináře a další eventy (například Funding Horizons v Žilině 3. září), kde se zástupci startupů dozvědí, jak růst, expandovat na zahraniční trhy a o tom, jak čerpat peníze z EU. 
  • očekává se zapojení 150 startupů – menší počet zúčastněných firem umožňuje dávat personalizovanou zpětnou vazbu, která je posouvá dál. 

Zajímavou šancí pro začínající podnikatele je také možnost využívat benefity sítě CEE Startup Network: přístup k síti expertů, stakeholderů a investorů ve třech středoevropských zemích.

„Jde o služby, které jsou startupům šité na míru. Chcete expandovat do některých ze zemí, kam dosáhne naše síť? Stačí říct. Potřebujete mentoring? Zařídíme,“ dodává Martin Mikuláš.  

red

Doporučujeme