Mezi obce rozdělí částku přesahující 500 milionů korun z Národního plánu obnovy a přidá dalších 50 milionů ze státního rozpočtu.
Zájem o dotace na revitalizaci brownfieldů ze strany obcí stoupá. Hlavními důvody jsou nedostatek volných ploch na trhu za rozumné ceny a zároveň zvyšující se tlak na udržitelnost a udržitelný rozvoj.
„V letošním roce jsme museli při výběru projektů výrazně zohlednit energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie, což je v probíhající energetické krizi velmi důležité. Přerozdělovány byly prostředky z Národního plánu obnovy, tedy evropských peněz určených na obnovu evropských ekonomik po pandemii koronaviru. Nicméně kvůli velkému zájmu obcí jsme se rozhodli alokaci programu navýšit o 50 milionů korun ze státního rozpočtu. Díky tomu můžeme podpořit až o dva projekty víc, než bylo původně předpokládáno,’’ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
CzechInvest: Tři čtvrtiny starostů stojí o nového investora, problémem je nedostatek volných ploch
MPO letos obdrželo rekordní počet přihlášek. Hodnotitelská komise vybírala z celkem 35 projektů. „Podmínky přihlášek jsme letos upravili v návaznosti na zpětné vazbě od obcí a měst. Program se díky tomu stal velmi atraktivní, o čemž svědčí nejen kvantita, ale i kvalita všech předložených záměrů,’’ říká vedoucí oddělení brownfields Jan Hana. Díky novému nastavení se historicky poprvé mohly přihlásit obce z celé České republiky a žádat o dotace na tzv. multifunkční projekty. Ty vedle podnikatelského využití umožňují například i výstavbu obecních bytů, které vzniknou v několika podpořených lokalitách.
Mezi projekty převažují renovace, jedna čtvrtina záměrů pak počítá s demolicí a výstavbou nových energeticky účinných budov. Nejvíce vynikly projekty z kraje Vysočina, který poslal do pomyslného souboje o dotace hned šest projektů. Uspěly tři z nich: Světlá nad Sázavou, Valeč u Hrotovic a Herálec.
V revitalizovaných brownfieldech obce vytvoří kanceláře, dílny, sklady, prostory pro drobné služby jako je kadeřnictví nebo masáže, restaurace apod. „Na výčtu funkcí je vidět, že nové nastavení programu obce zaujalo. V průběhu roku jsme měli možnost s obcemi jejich projekty pravidelně konzultovat a pomáhat jim s přípravou žádostí. Hodnotím velmi pozitivně, že většina záměrů byla odevzdána ve vysoké fázi připravenosti,” říká vrchní ředitel pro řízení sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je pověřen řízením agentury CzechInvest.
Počet podaných žádostí překročil stanovený milník Národního plánu obnovy. Podpořeny budou projekty v celkové investiční hodnotě přes 914 milionů korun, přičemž dotace pokryjí necelých 58 % nákladů. „Míra podpory se však u jednotlivých projektů liší, protože do způsobilých výdajů mohly obce u projektů typu renovace zahrnout pouze náklady na opatření související se zvýšením energetické účinnosti budov. A v tom je každý projekt specifický. Překročení milníku jasně deklaruje, že zájem o program regenerace brownfieldů by měl i v následujících letech pokračovat,’’ uzavírá Jan Hana.