Technologie pro lepší svět. Český EV Expert vyvíjí odolné produkty pro elektromobilitu

Daniel Václavek z Olomouce před třemi lety založil firmu EV Expert, která vyvíjí a vyrábí vlastní nabíjecí stanice a další příslušenství pro elektromobily. Účast v programu CzechStarter od CzechInvestu pomohla firmě technicky vyrůst až na úroveň světových hráčů.

Nabíjecí stanice EVECUBE | CzechInvest

Daniel Václavek z Olomouce je elektrotechnik a vždy toužil mít vlastní firmu. Zajímá ho elektromobilita a uvědomuje si, jak spalovací motory neefektivně spotřebovávají zdroje, které nelze obnovit.

Předpokládá se, že spalovací motory budou v automobilovém průmyslu spíše ustupovat a do popředí se dostanou elektromobily. Jejich prodeje v posledních několika letech rostou – v prosinci 2020 zaznamenalo Česko rekordních 1522 registrací nových osobních elektrických vozidel. Zatímco v prosinci 2019 představoval podíl elektromobilů na všech ostatních nových osobních vozidlech pouhých 0,5 procenta, o rok později to už bylo necelých 7,5 procenta. Obdobný trend panoval v Evropské unii, kde se podíl registrací elektromobilů vyšplhal ze tří procent v roce 2019 na 10,5 procenta v roce 2020.

Rostoucí zájem o elektromobily panuje nejenom proto, že neprodukují žádné přímé emise a přispívají k čistšímu vzduchu, ale i jejich provoz, údržba a servis jsou levnější než u běžných aut. Centralizovaná výroba elektrické energie je také výrazně efektivnější.

Elektromobilitě se věnuje i společnost EV Expert, jejímž hlavním produktem jsou nabíjecí stanice EVECUBE pro elektrická auta a související informační technologie pro jejich řízení. Stanice jsou nízkonákladové a zároveň obsahují chytré a bezpečnostní prvky, jako jsou wifi, hotspot nebo podpora sítí 4G.

Hlavním produktem EV Expert jsou nabíjecí stanice EVECUBE pro elektrická auta, které jsou nízkonákladové a obsahují chytré a bezpečnostní prvky, jako jsou wifi, hotspot nebo podpora sítí 4G. | CzechInvest

Nabíjecí stanice monitoruje důležité informace o stavu nabíjení, jako je výkon, teplota nebo napětí, a v případě překročení maximálních bezpečných hodnot nabíjení přeruší.

Pokročilejší z nich jsou vybaveny webovou aplikací, skrze kterou může uživatel sám spravovat nabíjecí výkon nebo přikoupit modul, který ho řídí automaticky. Nejvyšší verze pak mají navíc přístup k platební bráně.

Nabíjecí stanice EV Expert se dají umístit v podstatě kamkoliv – k domu, hotelu nebo nákupnímu centru. Vedle nabíjecích stanic nabízí společnost EV Expert také nabíjecí kabely, mobilní nabíječky a další příslušenství pro elektroauta, jako jsou nabíjecí konektory nebo zásuvky. Díky tomu je portfolio jejích produktů komplexní.

Odolnost, jednoduchost a bezpečnost

EV Expert se od začátku svého vzniku snaží fungovat v celé Evropě, i když je to v některých zemích komplikovanější a nákladnější. „S naším hlavním produktem, tedy nabíjecími stanicemi, se nám daří například i u sousedů na Slovensku. Na Západě je to ale složitější, lidé si chtějí nejprve s někým popovídat, než si nechají cokoli přivrtat k domu,“ říká Daniel Václavek, zakladatel startupu EV Expert.

Oproti konkurenci, která vyrábí tělo nabíjecích stanic převážně z plastu, vynikají produkty EV Expert svou odolností, jednoduchostí a bezpečností. „Máme spolehlivě jeden z nejušlechtilejších materiálů na trhu, nerezovou ocel upravenou kartáčováním, která vydrží i několik desetiletí. Naše stanice jsou nejmenší v daných parametrech a lehce splývají s okolím. Nechceme, aby příliš narušovaly veřejný prostor. Navíc jsme schopni přizpůsobit produkt každému zákazníkovi na míru,“ vysvětluje Václavek.

A dodává: „V podstatě z nuly jsme se dokázali dostat na úroveň světových hráčů v oblasti elektromobility. Stále se ale chceme držet toho, že se většina komponentů produktů EV Expert vyvíjí a vyrábí přímo v Česku. Naším aktuálním cílem je co nejvíce zjednodušit placení za energii a zároveň chceme, aby byly naše produkty cenově dostupné.“

EV Expert & CzechInvest

V roce 2018, zhruba rok poté, co startup EV Expert vznikl, se Daniel Václavek rozhodl, že musí dělat byznys více profesionálně. Dostat se do povědomí zákazníků a začít více prodávat. K tomu už potřeboval odbornou radu v oblastech, jako jsou právo nebo rozvoj podnikání, a proto se obrátil na CzechInvest. Začal využívat služeb programu CzechStarter od CzechInvestu.

Během sedmi měsíců se Václavek radil s mentory, se kterými ho propojil CzechInvest. Analyzovali společně trh elektromobility, probírali využití lidských zdrojů, včetně jejich nákladů a přínosů, a další oblasti, které mu pomohly zefektivnit firemní procesy nebo vylepšit marketingovou strategii. „Výsledkem bylo přijetí nového kolegy, což je pro mě jednoznačný přínos programu. Dodrželi jsme také zaktualizovaný finanční plán, díky čemuž jsme dostali půjčku od banky,“ říká Václavek. Od té doby už se firma výrazně rozrostla.

CzechInvest

Václavek také využil možnosti poradenství advokátní kanceláře JŠK Law, která mu pomohla upravit všeobecné obchodní podmínky tak, aby byly v souladu s právními předpisy dle platné legislativy. K tomu se naučil, jak efektivně prezentovat firmu, své nápady i plány. Za velký přínos považuje Václavek také networking. „Zúčastnili jsme se několika akcí CzechInvestu, kde jsme debatovali s ostatními startupy, které nám předaly spoustu svých zkušeností. Rozšířili jsme si také síť kontaktů, především těch obchodních,“ popisuje Václavek.

A dodává: „Do programu CzechStarter jsme vstupovali jako takový klasický startupový punk. Účast v něm nám ale pomohla zjistit, co doopravdy chceme a jak se k tomu dostat. Povedlo se nám růst podle stanovených cílů a mentoři nás naučili lépe používat čísla a fakta. Snažíme se do našich aktivit vnášet více řádu a o něco méně pocitů. To je prostě klíč, všechno ostatní pak přijde cestou a pílí.“

Dnes je již EV Expert dospělá mladá firma, jejíž roční obrat se pohybuje v řádech nižších desítek milionů korun. Její nabíjecí stanice najdeme ve více než deseti zemích, například v Německu, Francii nebo Rakousku. Celkem má EV Expert ve svém portfoliu už desítky produktů a stále přidává další.

Přečtěte si také další případové studie úspěšných českých startupů a firem, které podpořila agentura CzechInvest. Příběhy startupů InsightART, Hybrid Company, Miomove, Langino, Retailys.com, Motionlab, Actijoy, Pikto Digital, FaceUp.com, Hardwario, Hayaku, CashReader, Stavario, Roletik, Mebster, EV Expert, VisionCraft nebo Sharry.

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme