Thajský průmysl volá po konci státního energetického monopolu

Jediným prodejcem elektřiny je v Thajsku doposud státní firma Electricity Generating Authority of Thailand (EGAT). Thajský průmysl ovšem volá po revizi monopolu.

Tím se otevírají další příležitosti pro technologie a know-how českých společností v oblasti solárních elektráren, větrných parků a bioplynových stanic. Perspektivu mají i konzultační služby v energetické transformaci a poradenství s přechodem na obnovitelné zdroje.

Ilustrační fotografie

Svaz thajského průmyslu, konkrétně Klub odvětví obnovitelných zdrojů energie, vyzval vládu k revizi stávajícího systému obchodu s elektřinou. Ten funguje na principu enhanced single buyer (ESB), kde státní energetická společnost EGAT je jediným prodejcem elektřiny pro veřejnost. Podle průmyslového svazu energie tento model brzdí rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Hlavním problémem stávajícího systému je, že neumožňuje přímý prodej elektřiny od výrobců z obnovitelných zdrojů přímo firmám. Výrobci obnovitelné energie musí nejprve prodat svou elektřinu společnosti EGAT a státním distributorům, kteří ji pak dodávají konečným zákazníkům.

Přímý nákup usnadní přechod k OZE

Mnoho firem, zejména zahraničních, které se zaměřují na snižování emisí, ale potřebuje přímý nákup obnovitelné energie. Stávající systém je omezuje a brání jim v dosažení environmentálních cílů. Některé firmy si dokonce stanovily cíl uhlíkové neutrality do roku 2035, což je výrazně dříve než thajský vládní plán, který počítá s rokem 2050. Klub odvětví obnovitelných zdrojů energie zdůraznil také celosvětový trend zpřísňování regulací týkajících se emisí uhlíku. Ty vedou k rostoucí poptávce po energetickém systému, který dokáže usnadnit přechod na obnovitelné zdroje energie. Možným řešením je pak úprava politik v oblasti těchto zdrojů.

Změna systému ESB by podle odborníků nebyla složitá a vyžadovala by pouze souhlas vládních orgánů. Navrhují začít s pilotním programem přímého obchodu s elektřinou ve zvláštní ekonomické zóně EEC (Eastern Economic Corridor / Východní ekonomický koridor). Energetický regulační úřad již testuje tento typ obchodu s elektřinou, ale pouze v malém měřítku a není vhodný pro velké firmy. Thajské ministerstvo energetiky uvádí, že dodávka elektřiny formou peer-to-peer není zahrnuta do revidovaného národního plánu rozvoje energetiky. Této otázce se však hodlá věnovat v blízké budoucnosti. Asistent guvernéra EGAT Warit Rattanachuen uvedl, že EGAT a státní distributoři energií jsou připraveni na částečnou změnu systému ESB. Reagují tak na zavedení mechanismu uhlíkového hraničního vyrovnání EU (CBAM), který má lépe kontrolovat uhlíkově náročné výrobní procesy dováženého zboží.

Ilustrační fotografie

Zájem bude o technologie i know-how

Očekávané změny v thajském energetickém sektoru otevírají zajímavé příležitosti pro české firmy působící v oblasti obnovitelných zdrojů energie. České společnosti mohou nabízet své technologie a know-how na budování a správu solárních elektráren, větrných parků či bioplynových stanic.

Další příležitostí je konzultační činnost v oblasti energetické transformace a poradenství firmám, které chtějí přejít na využívání obnovitelné energie. České firmy se zkušenostmi s mechanismem uhlíkového hraničního vyrovnání (CBAM) pak mohou Thajsku usnadnit zavedení podobného systému a sdílet své know-how v oblasti snižování emisí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Václav Hejtmánek, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Thajsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme