Pouze u dvou produktů (mléko a smetana) výroba zcela pokrývá poptávku. U těchto produktů činí pokrytí poptávky 94,8 %.
U ostatních mléčných výrobků je pokrytí nižší, např. u másla je to 78 %, u zmrzliny 84,4 %, u jogurtů, kefírů a dalších fermentovaných výrobků 84 %. Méně optimistická situace je např. u sýrů a tvarohu, kde je pokrytí 49,6 % a u kondenzovaného mléka, kde činí pokrytí 44,2 %.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Nutno podotknout, že některé z těchto zpracovaných mléčných výrobků jsou vyrobeny ze sušeného mléka, které se dováží do Kazachstánu (a to ze 87 %). Pokud jde o dovoz mléčných výrobků, ten je za posledních 5 let dlouhodobě velice významný, respektive do Kazachstánu se dováží ve velkých objemech.
V roce 2022 se na místním kazašském trhu prodalo o něco více než 1 mil. tun mléčných výrobků (kromě mléka), z toho 15,4 % tedy 163,1 tis. tun činil dovoz. Důvodem, proč se v takových objemech mléčné výrobky dováží do Kazachstánu, je, že hlavními producenty mléka v Kazachstánu jsou „samozásobitelé“ (vlastnící v průměru 2–10 krav), kteří zajišťují 70 % z celkové produkce.
Samozásobitelé nicméně obvykle nesplňují státem nařízené hygienické požadavky. Podíl malých a středních farem (právnické subjekty) je 21 % a velké zemědělské podniky vyrábějí pouze 9 % z celkové produkce.