Turecko má potenciál stát se významným centrem pro přímé zahraniční investice (FDI), a to i přes současné ekonomické a geopolitické výzvy. Podle předsedy Mezinárodní asociace investorů (YASED) Engina Aksoye Turecko za rok 2024 očekává příliv FDI ve výši 11 mld. dolarů, přičemž do listopadu již dosáhl 9,6 mld. dolarů.
Země si klade za cíl zvýšit svůj podíl na globálních investicích na 1,5 %, což by odpovídalo přibližně 20 mld. dolarů. Klíčem k dosažení tohoto cíle je makroekonomická stabilita, předvídatelnost vývoje ekonomiky a vhodná daňová politika, která podpoří konkurenceschopnost tureckého hospodářství.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Vlivem rostoucího napětí mezi USA a Čínou by Turecko mohlo získat nové obchodní příležitosti, zejména na americkém trhu, kde by mohlo nahradit některé čínské dodavatele. Zároveň však může čelit silnější konkurenci ze strany Číny na alternativních trzích. Obchodní války a narušení dodavatelských řetězců otevírají prostor pro nové investiční strategie, přičemž Turecko může profitovat z výhodné geografické polohy a vlastní rostoucí průmyslové kapacity. Podle průzkumu YASED považuje 85 % investorů inflaci za hlavní riziko, zatímco obavy z měnových kurzů se postupně snižují.
Navzdory pozitivnímu výhledu se očekává, že hospodářský růst Turecka v roce 2025 mírně zpomalí oproti předchozím letům. Přesto země zůstává atraktivním cílem pro investory, kteří sledují dynamický vývoj tureckého trhu. Od roku 2002 bylo do Turecka směřováno celkem 273 mld. dolarů v přímých zahraničních investicích, což potvrzuje jeho dlouhodobou schopnost přitahovat kapitál i v období globálních ekonomických turbulencí.