Turecko představilo svou vizi technologické nezávislosti

V Ankaře byla představena nová Průmyslová a technologická strategie Turecka do roku 2030. Ambiciózní dokument si klade za cíl učinit ze země globálního lídra v oblasti inovací, výroby a high-tech oborech.

Dokument s názvem „2030 Industry and Technology Strategy“ byl prezentován v prezidentském komplexu v Ankaře na konci března. Jedná se o komplexní plán, jak posílit technologickou nezávislost a průmyslovou sílu Turecka. Zaměřuje na klíčové oblasti, jako jsou průzkum vesmíru, obrana, biotechnologie, kvantová výpočetní technika, jaderná energetika či umělá inteligence.

Ilustrační fotografie

V rámci 19 projektů se počítá s investicemi ve výši 9 miliard USD, přičemž má vzniknout více než 20 000 nových pracovních míst. Současně se v nejbližších 5 letech očekává příliv investic rizikového kapitálu ve výši 20 miliard USD, dosažení hranice 100 000 technologických startupů v zemi a růst exportu zpracovatelského průmyslu na úroveň 400 miliard USD.

ExportMag.cz: Firmy v letecké a kosmickém průmyslu spojily síly v exportní alianci

Turecká vláda plánuje vytvořit silný ekosystém v oblasti leteckých technologií, včetně vývoje satelitů a výzkumu vesmíru. Za tímto účelem se chystá založit moderní Space Technopark. Současně má dojít k integraci systémů protivzdušné obrany do jediné sítě, známé jako Steel Dome, která posílí vojenské schopnosti a efektivitu tureckých ozbrojených sil. Obranný průmysl má dosáhnout významného milníku spuštěním sériové výroby bojového letounu páté generace Kaan.

Investice do inovací a technologií

Na podporu strategických investic do high-tech a ekologicky udržitelných odvětví se Turecko chystá vybudovat nové obří průmyslové parky s vyspělou technologickou, sociální a environmentální infrastrukturou. Tyto parky budou mít silné logistické napojení, které zajistí bezproblémový obchod, průmyslovou efektivitu a konkurenceschopnost. Celková plocha průmyslových zón a průmyslových parků se má zvýšit ze 149 000 na 350 000 hektarů, zatímco vývoz tureckých high-tech produktů se má ztrojnásobit na úroveň 30 miliard USD.

Program biotechnologické výroby má posílit infrastrukturu biotechnologického výzkumu a podpořit výrobu biotechnologických léků v Turecku. Cílem je snížit závislost na zahraničním dovozu, k čemuž bude strategicky využit nástroj veřejných zakázek.

Ilustrační fotografie

Turecká vláda zřídí Národní kvantový institut, aby posílila lidské zdroje a výzkumné kapacity v oblasti kvantových technologií, což je obor, od kterého se očekává, že přinese revoluci ve zpracovávání informací. Vedle toho program investic do superpočítačů rozvine infrastrukturu umělé inteligence a podpoří pokrok v oblasti automatizace a datové vědy.

Další oblasti vize Turecka

Průlomem na poli jaderné energetiky má být vytvoření specializovaného technoparku, který by hostil výzkum a vývoj domácích modulárních jaderných reaktorů. Cílem této iniciativy je poskytnout Turecku udržitelný a nezávislý zdroj energie a zároveň snížit dosavadní závislost na fosilních palivech.

Automobilový sektor bude v následných letech těžit ze specializovaných programů veřejné podpory a financování, zaměřených na to, aby Turecko bylo konkurenceschopným centrem pro výrobu vozidel. Země si mimo jiné klade za cíl v příštích letech navázat na první elektrický a chytrý vůz Togg a dále rozšiřovat domácí výrobu elektrických a chytrých vozidel.

Jednou z nejkritičtějších oblastí pro technologickou nezávislost je produkce polovodičů. Turecká vláda plánuje, že bude schopna zajistit, aby všechny fáze výroby čipů probíhaly v domácích výrobních kapacitách.

Strategie neopomíjí ani význam udržitelného a oběhového hospodářství. V souladu s již učiněnými závazky na snížení emisí uhlíku v průmyslových procesech a posílení pozice země v technologiích obnovitelné energie se chystá další rozvoj tureckých výrobních kapacit pro technologie solární a větrné energie a také rozvoj technologií vodíkové energetiky.

V návaznosti na devět úspěšných výzkumných expedicí Turecko plánuje vybudovat vlastní polární výzkumnou základnu v Antarktidě. Tento projekt dle plánů přispěje ke globálnímu vědeckému úsilí v oblasti klimatických změn, mořské biologie a environmentálních studií.

V rámci své dlouhodobé vize Turecko plánuje zřízení nových odborných škol a technologických vysokých škol, které mají připravovat kvalifikovanou pracovní sílu potřebnou pro pokročilou výrobu a technologické inovace. Vláda poskytne podporu růstu malým a středním podnikům a podnítí vznik modelových továren, které budou řídit transformaci průmyslu. V neposlední řadě bude spuštěna iniciativa „Reverse Brain Drain Program“, která má motivovat vysoce kvalifikované turecké vědce a výzkumníky působící v zahraničí, aby se vrátili a pokračovali v práci ve své domovské zemi.

Průmyslová a technologická strategie 2030 má z Turecka vytvořit centrum pro technologie, průmysl a inovace, které bude zcela nezávislé v řadě perspektivních odvětví a bude tak soutěžit s hlavními globálními technologickými lídry. V poslední době země skutečně produkuje více inovací a například v žebříčku Global Innovation Index si mezi 133 sledovanými ekonomikami polepšila z 51. místa v roce 2020 na 37. pozici v roce 2024 (pro srovnání Česko se v roce 2024 nacházelo na 30. místě).

Nicméně stále platí, že i přes deklarované úsilí o budoucí technologickou nezávislost země turecké firmy s oblibou vyhledávají v oblasti výzkumu a vývoje zahraniční partnery, a to včetně těch českých. Velký potenciál pro české firmy i vědecké instituce lze vidět především v oblastech obranného průmyslu, jaderné energetiky, technologie elektromobilů, včetně baterií a technologie dobíjecích stanic, čipových technologií, biotechnologií, zdravotnického průmyslu či nanotechnologií.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Roman Seidl, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí

Doporučujeme