Zdroj: CzechTrade

Turecko usiluje o posílení pozice regionálního hubu při obchodu s plynem

Turecko se stává významným energetickým centrem propojujícím Evropu a Blízký východ. Růst domácí produkce plynu a rozvoj infrastruktury posilují jeho energetickou nezávislost.

Podle nedávné zprávy Fóra exportérů plynu (GECF) se strategické investice Turecka do energetické infrastruktury zaměřují na posílení jeho role v regionálních i globálních trzích. Základem těchto snah je plynové pole Sakarya v Černém moři, které podporuje domácí produkci a snižuje závislost na dovozu. Klíčové iniciativy zahrnují rozšíření těžby na pevnině i v moři a výstavbu plynovodů pro lepší propojení s trhy.

Ilustrační fotografie

Produkce zemního plynu v Turecku zaznamenala v roce 2023 výrazný nárůst, dosahující 1,3 miliardy kubických metrů, což je trojnásobek oproti roku 2022. Tento růst je především výsledkem těžby v poli Sakarya, objeveném v roce 2020. Budoucí rozvoj má zvýšit roční produkci na 9 miliard kubických metrů, přičemž národní cíl do roku 2050 je 17 miliard kubických metrů. Zatímco v Evropě poptávka po plynu stagnuje, v Turecku se očekává další růst, a to zejména díky průmyslové expanzi a rostoucí domácí spotřebě.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Kromě energetiky se očekává, že turecká ekonomika poroste průměrným tempem 3,2 % ročně, a to díky mladé pracovní síle a rozšiřujícímu se průmyslovému sektoru. Strategická poloha mezi Evropou a Asií dále posiluje jeho vliv v globálním obchodu. Do roku 2050 se Turecko chystá upevnit svou pozici klíčového hráče na regionálním energetickém trhu a stát se rostoucí ekonomickou velmocí.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko
Zdroj: www.paturkey.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme