Potvrdilo se to i na nedávném veletrhu SAHA Expo, kam přijela řada českých firem. Ačkoli domácí obranný sektor pokryl širokou škálu tolik potřebných obranných schopností, stále vyžaduje mezinárodní spolupráci pro vývoj strategických a špičkových zbraní, jako jsou systémy balistické obrany, vojenské letectvo páté generace a vesmírné prostředky.
Mezinárodní dohody o obranné spolupráci ve strategických odvětvích umožňují tureckému obrannému průmyslu využívat a implementovat zahraniční know-how.
Nicméně cesta vpřed pro turecké zbrojaře, především v oblastech vyžadujících pokročilé technologické schopnosti, bude pravděpodobně vyžadovat pokračující mezinárodní partnerství a inovace. Zejména pak v souvislosti s tím, jak se vyvíjí rozsah a sofistikovanost moderních zbraní a nově vznikající konkurencí.
ExportMag.cz: Omán a jeho ekonomika možná ještě všechny překvapí
K zefektivnění spolupráce a partnerství přispěl již 4. ročník obranného veletrhu SAHA Expo, pořádaný Istanbulským obranným, leteckým a kosmickým klastrem (turecky Savunma Havacılık ve Uzay Kü Savunma), který se konal letos v říjnu na istanbulském výstavišti v blízkosti starého mezinárodního Atatürkova letiště.
Rekordní česká účast
Na ploše přibližně 90 tisíc m2 se představilo 1 478 vystavovatelů ze třiceti zemí. Zastoupeny byly pozemní, letecké, námořní, kybernetické i vesmírné obory, přičemž turecké společnosti tvořily 48 % z celkového počtu. Česko zaznamenalo dosud největší účast na SAHA Expo. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) se v národním pavilonu představilo celkem deset firem – AVEC Chem, Jihostroj, Bowenite, Dogfight Boss, PBS Velká Bíteš, AG Defense Polymers, Tovek, EGO Zlín, Gumárny Zubří a Aveo Engineering Group. V samostatných pavilonech se představily také společnosti Excalibur Army, Excalibur International a Optokon.
Během pěti výstavních dnů SAHA Expo navštívilo na 100 tisíc návštěvníků ze 121 zemí. Mezi nimi bylo 27 ministrů, šest náčelníků generálních štábů a 178 delegací z 35 zemí, včetně delegace českého ministerstva obrany, kterou vedla Radka Konderlová, vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce
Ve srovnání s ostatními vystavovateli i podle prezentovaného portfolia a konkurenceschopných produktů patří čeští zbrojaři rozhodně k předním v oboru, o čemž svědčil i výrazný zájem ze strany odborné veřejnosti, vojenských přidělenců i tureckých firem a organizací. Četná obchodní jednání, která proběhla v českém pavilonu i mimo něj nastínila potenciál a významné příležitosti k navázání spolupráce v tomto oboru.