Udržitelnost je strategickým tématem brazilského zemědělství

Brazílie se dnes uznává jako velmoc v globálním agrobyznysu a je světovým lídrem exportu více než sedmi klíčových komodit a kromě vlastní populace živí dalších 700 milionu lidí.

Agrobyznys má klíčový podíl na brazilském HDP. K těmto výsledkům přispívají příznivé klimatické podmínky, výhodná topografie a rozloha a také intenzivní lidská činnost, která proměnila obrovské rozlohy na zemědělskou půdu a pastviny a stává se čím dál efektivnější.

Ilustrační fotografie

Právě zvyšování efektivity bez navyšování rozlohy zemědělské půdy stojí za boomem exportu brazilských produktů posledních let a bude zásadní pro expanzi a další růst brazilské zemědělské výroby.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

Jedním z nejlepších příkladů je produkce sóji v Brazílii. Sója původně pochází z chladného klimatu. Její komerční produkce začala v Brazílii ve státě Rio Grande do Sul, který jako jižní stát má nejchladnější klima, a to pěstováním semen dovezených ze severní polokoule. Přeměna brazilského Cerrada (oblasti na jihovýchodu) na centrum produkující sóju byl složitý úkol, který vyžadoval roky práce, odhodlání a vytrvalosti od výzkumných ústavů a zemědělců v Brazílii. Dnes jsou nové varianty sóji rozšířené i v daleko teplejších oblastech a Brazílie se stala největším světovým vývozcem sóji.

Zemědělství v Brazílii odpovídá za obhospodařování 26 % celkového území státu, tj. 218 milionů hektarů, jejichž hodnota přesahuje 4 biliony reálů (cca 16 bilionů CZK). Brazílie zároveň zachovává rozsáhlé regiony s vysokým zemědělským potenciálem. Na zemědělství vynakládá více než 26 miliard reálů (přes 100 mld. CZK) na ochranná opatření, jako jsou monitorování, dohled a infrastruktura, aby se zabránilo zhoršování životního prostředí. V roce 2000 vytvořila Brazílie národní soustavu chráněných území, která vymezila příslušné oblasti ochrany životního prostředí a soukromé rezervace přírodního dědictví.

I Brazílie má před sebou výzvy v ochraně životního prostředí, a především v boji proti změně klimatu. Rozměry tohoto problému vyžadují společné úsilí. Agrobyznys je potřeba vnímat jako důležitého spojence v agendě udržitelnosti.

Navrhovaná řešení zahrnují investice do technologií a inovací: systémy umělé inteligence pomáhají snižovat spotřebu vody a zvyšují produktivitu zemědělství; pokročilé modely předpovědi počasí umožňují předvídat extrémní jevy počasí za účelem zmírnění škod; drony monitorují zdraví rostlin, identifikují choroby a plevele a umožňují optimalizaci používání hnojiv a zemědělských pesticidů; zemědělské stroje a nákladní automobily poháněné biopalivy přinášejí značné výhody pro životní prostředí a významně snižují uhlíkovou stopu činnosti.

Brazilské zemědělství je dnes díky odborným znalostem nashromážděným během své historie jedním ze světových lídrů ve výrobě potravin, bioenergie a přírodních vláken.

Autor: Martin Lošťák, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Brasílii. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj: Exame

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme