První místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Julije Svyrydenko sdělila, že k 26. prosinci loňského roku Ukrajina vyvezla 129,2 mil. tun zboží v hodnotě 41,043 mld. dolarů. Pro srovnání v roce 2023 bylo vyvezeno 100,3 mil. tun za 36,1 mld. dolarů.
Podle ní se klíčem k dosažení těchto výsledků stala stabilizace činnosti ukrajinských námořních přístavů. Zatímco v roce 2023 Ukrajina vyvezla po moři 54,8 mil. tun výrobků, letos tento objem vzrostl na 87,2 mil. tun. Dalším důležitým faktorem je produktivní spolupráce Ukrajiny s partnery, zaměřená na rozvoj vzájemně výhodného obchodu. EU prodloužila ekonomický bezvízový režim pro Ukrajinu a zůstávala klíčovým obchodním partnerem i v roce 2024.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
„Navzdory všem potížím na pozemní hranici s EU jsme letos vyvezli do EU zboží za 24,5 mld. dolarů. To představuje nárůst o více než jednu miliardu dolarů oproti roku 2023. A to je více než 59 % našeho celkového vývozu v tomto roce. Navíc téměř 50 % veškerého dovozu na Ukrajinu pochází z EU,“ doplnil Taras Kačka, náměstek ministra hospodářství a obchodní zástupce Ukrajiny.
Přeprava zboží se změnila nejen co do množství, ale také co do kvality. Navzdory výraznému poklesu objemu zboží vyváženého silniční dopravou v loňském roce (měřeno podle hmotnosti) se jeho hodnota zvýšila na 14,5 mld. dolarů. „Proto je tak důležité rozvíjet silniční spojení s EU a v rámci Ukraine Facility byla přijata strategie rozvoje pohraniční infrastruktury a dopravní strategie,“ konstatovala Julija Svyrydenko.
Podle náměstka ministra hospodářství a obchodního zástupce Ukrajiny Tarase Kačky se země v příštím roce také zaměří na hledání řešení pro zajištění přístupu citlivých zemědělských produktů, jako jsou kukuřice, obiloviny, otruby, med, cukr, vejce a drůbež, na trh EU. „Obnovili jsme také dohodu o volném obchodu s Norskem, Islandem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem, tedy se zeměmi Evropského sdružení volného obchodu. A v letošním roce budou mít naši zemědělští vývozci lepší přístup na trhy všech čtyř zemí,“ řekl Taras Kačka.
Klíčovými obchodními partnery Ukrajiny v oblasti vývozu v roce 2024 byly mimo EU Čína (2,3 mld. dolarů), Turecko (2,1 mld. dolarů), Egypt (1,6 mld. dolarů), Indie (986 mil. dolarů) a Moldavsko (935 mil. dolarů).
V roce 2024 se lídrem exportu stal zpracovaný zemědělský produkt – slunečnicový olej, jehož vývoz přesáhl hodnotu 5 mld. dolarů. Mezi zemědělskými produkty s přidanou hodnotou byly také exportovány následující položky:
- slunečnicový šrot – za více než 1 mld. dolarů;
- drůbeží maso – za 945 mil. dolarů;
- cukru – za 408 mil. dolarů;
- sójový olej – za 311 mil. dolarů.
I hutní export začíná ožívat. V roce 2024 Ukrajina vyvezla železné polotovary v hodnotě 927,5 mil. dolarů, ocel válcovanou za tepla za 802 mil. dolarů, surové železo za 500 mil. dolarů a trubky za 577 mil. dolarů. Významný podíl na vývozu v roce 2024 měly suroviny:
- kukuřice – za 4,9 mld. dolarů;
- pšenice – za 3,68 mld. dolarů;
- železná ruda – za 2,75 mld. dolarů;
- sója – za 1,29 mld. dolarů.
Výrobci kabelů (1,26 mld. dolarů) a nábytku (460,6 mil. dolarů) zaujali vedoucí postavení v oblasti exportu výrobních produktů.