ÚP ČR: Nezaměstnanost v březnu klesla, pomohly začínající sezonní práce

Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval k 31. březnu 2025 celkem 322 140 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 4 083 méně než v únoru. Podíl nezaměstnaných ke konci března klesl na 4,3 % (pokles o 0,1 procentního bodu).

  • V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,4 procentního bodu, tedy o 33 517 uchazečů.
  • Oproti předchozímu měsíci vzrostl v březnu počet evidovaných volných pracovních míst, a to o 3 690 na celkových 91 752.
  • Roste zájem o rekvalifikace i další formy aktivní politiky zaměstnanosti na trhu práce. ÚP ČR podpořil více než dvojnásobek lidí než loni v březnu, u rekvalifikací potom o 67 %.
Žena drží CV na pracovním pohovoru, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„Nezaměstnanost šla po několika měsících mírně dolů, pomalu se začínají projevovat sezónní práce třeba ve stavebnictví nebo ve službách. Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci. Klíčem je rekvalifikace uchazečů i spolupráce se zaměstnavateli. Jsme připraveni v těchto oblastech pomáhat našimi podpůrnými aktivitami, aby lidé získali kvalifikovanou i lépe placenou práci a firmy pozice obsazovaly, “ uvádí generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

„Nadále se evidentně nepotkává nabídka s poptávkou z hlediska regionů, protože např. počet volných pracovních míst pro tzv. nedostatkové profese, určené převážně pro muže, v evidenci volných pracovních míst výrazně dominuje. Zaměstnavatelé vítají nárůst rekvalifikací, které mohou nezaměstnaným s jejich uplatněním na trhu práce výrazně pomoci. Svaz průmyslu a dopravy ČR realizuje ve spolupráci s Úřadem práce ČR v různých krajích množství aktivit, které směřují k naplnění potřeb zaměstnavatelů po pracovní síle a uplatnění osob ucházejících se o práci,“ komentuje výsledky Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání bylo 167 827 žen, ty tak tvořily 52,1 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 4,1 % a žen zůstal na 4,6 %.

Nezaměstnanost z pohledu regionů 

V rámci krajského srovnání meziměsíčně vzrostl podíl nezaměstnaných osob (dále „PNO“) pouze v Praze (o 0,1 procentního bodu). V absolutní hodnotě přibyli uchazečů o zaměstnání v březnu proti únoru rovněž v Praze, a také v Ústeckém a v Karlovarském kraji.

Meziročně se podíl nezaměstnaných  proti březnu 2024 nejvíce zvýšil v kraji Karlovarském (o 0,7 procentního bodu), dále v Olomouckém, Jihočeském, Ústeckém, Libereckém a v Moravskoslezském kraji – shodně o 0,6 procentního bodu (dále „p. b.“).

Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v březnu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most a Karviná – přes 8 %. Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod 3 %, eviduje Úřad práce ČR v okresech Praha-východ a Praha-západ, ale také vRychnově nad Kněžnou, Pelhřimově, Benešově a ve Zlíně. Pokud se podíváme na trendy, tak meziměsíčně nejvíce narostl podíl nezaměstnaných osob v okrese Most (o 0,2 p. b.), Ústí nad Labem, Sokolov, Jablonec nad Nisou, Prostějov, Praha, Plzeň-město, Teplice a Mělník (všechny o 0,1 p. b.). Meziročně pak v březnu došlo k nejvyššímu nárůstu nezaměstnanosti v okresech Most, Sokolov, Česká Lípa, Prostějov a Vsetín. Pokles nezaměstnanosti proti březnu 2024 nezaznamenal žádný okres. 

Více lidí našlo práci, než o ni přišlo

Během března se na Úřadu práce ČR nově zaevidovalo 36 073 lidí, z toho 32 % tak učinilo samostatně online pomocí Klientské zóny Jenda. Počet nově evidovaných za březen byl oproti předchozímu měsíci nižší o 812 osob, meziročně naopak došlo k nárůstu o 3 054 osob.

O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence ÚP ČR žádají v současné době zejména lidé, kteří přicházejí např. z oblasti maloobchodu, velkoobchodu, výroby kovových konstrukcí, vzdělávání, veřejné správy a obrany a výroby potravin. Když pomineme Prahu, která je ve statistikách považována za jeden region, tak z hlediska okresů nejvíce nově nezaměstnaných vstoupilo do evidence ÚP ČR v okrese Brno-město (1 532 osob), nejméně v okrese Jeseník (146 osob).

Počet volných míst v evidenci úřadu práce vzrostl o více než 4 %

Ke konci března 2025 nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR celkem 91 752 volných pracovních míst, což je o 3 690 více než v únoru (nárůst o více než 4 %). 

Na nahlášená volná pracovní místa hledají zaměstnavatelé ze 73 % uchazeče se základním či nižším vzděláním, 69 % tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají dle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče.

Absolutně nejvíce volných pracovních míst nabízí zaměstnavatelé v Praze (23 480 míst) a ve Středočeském kraji (15 974 míst). Data volných míst na rozdíl od statistik evidovaných nezaměstnaných nevypovídají komplexně o celém trhu práce, mnoho pozic se obsazuje na pracovním trhu prostřednictvím mimo poptávku přes ÚP ČR.

Letošní data o volných pracovních místech evidovaných úřadem práce nelze srovnávat se staršími statistikami, a to s ohledem na změnu v systému jejich evidence, neobsazená volná místa jsou nyní po 6 měsících automaticky vyřazována z databáze.

Roste podíl dlouhodobě nezaměstnaných

Za posledních 12 měsíců se změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky setrvání v evidenci ÚP ČR. V meziročním srovnání klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 2,5 procentního bodu na 29,5 %. Jde celkem o 95 011 osob. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 2,1 procentního bodu na 31,7 % (102 217 osob).

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme