- V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,4 procentního bodu, tedy o 33 517 uchazečů.
- Oproti předchozímu měsíci vzrostl v březnu počet evidovaných volných pracovních míst, a to o 3 690 na celkových 91 752.
- Roste zájem o rekvalifikace i další formy aktivní politiky zaměstnanosti na trhu práce. ÚP ČR podpořil více než dvojnásobek lidí než loni v březnu, u rekvalifikací potom o 67 %.
„Nezaměstnanost šla po několika měsících mírně dolů, pomalu se začínají projevovat sezónní práce třeba ve stavebnictví nebo ve službách. Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci. Klíčem je rekvalifikace uchazečů i spolupráce se zaměstnavateli. Jsme připraveni v těchto oblastech pomáhat našimi podpůrnými aktivitami, aby lidé získali kvalifikovanou i lépe placenou práci a firmy pozice obsazovaly, “ uvádí generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
„Nadále se evidentně nepotkává nabídka s poptávkou z hlediska regionů, protože např. počet volných pracovních míst pro tzv. nedostatkové profese, určené převážně pro muže, v evidenci volných pracovních míst výrazně dominuje. Zaměstnavatelé vítají nárůst rekvalifikací, které mohou nezaměstnaným s jejich uplatněním na trhu práce výrazně pomoci. Svaz průmyslu a dopravy ČR realizuje ve spolupráci s Úřadem práce ČR v různých krajích množství aktivit, které směřují k naplnění potřeb zaměstnavatelů po pracovní síle a uplatnění osob ucházejících se o práci,“ komentuje výsledky Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání bylo 167 827 žen, ty tak tvořily 52,1 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 4,1 % a žen zůstal na 4,6 %.
Nezaměstnanost z pohledu regionů
V rámci krajského srovnání meziměsíčně vzrostl podíl nezaměstnaných osob (dále „PNO“) pouze v Praze (o 0,1 procentního bodu). V absolutní hodnotě přibyli uchazečů o zaměstnání v březnu proti únoru rovněž v Praze, a také v Ústeckém a v Karlovarském kraji.
Meziročně se podíl nezaměstnaných proti březnu 2024 nejvíce zvýšil v kraji Karlovarském (o 0,7 procentního bodu), dále v Olomouckém, Jihočeském, Ústeckém, Libereckém a v Moravskoslezském kraji – shodně o 0,6 procentního bodu (dále „p. b.“).
Co se týká nezaměstnanosti v jednotlivých okresech, tak v březnu měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob okresy Most a Karviná – přes 8 %. Naopak velmi nízkou nezaměstnanost, tedy pod 3 %, eviduje Úřad práce ČR v okresech Praha-východ a Praha-západ, ale také vRychnově nad Kněžnou, Pelhřimově, Benešově a ve Zlíně. Pokud se podíváme na trendy, tak meziměsíčně nejvíce narostl podíl nezaměstnaných osob v okrese Most (o 0,2 p. b.), Ústí nad Labem, Sokolov, Jablonec nad Nisou, Prostějov, Praha, Plzeň-město, Teplice a Mělník (všechny o 0,1 p. b.). Meziročně pak v březnu došlo k nejvyššímu nárůstu nezaměstnanosti v okresech Most, Sokolov, Česká Lípa, Prostějov a Vsetín. Pokles nezaměstnanosti proti březnu 2024 nezaznamenal žádný okres.
Více lidí našlo práci, než o ni přišlo
Během března se na Úřadu práce ČR nově zaevidovalo 36 073 lidí, z toho 32 % tak učinilo samostatně online pomocí Klientské zóny Jenda. Počet nově evidovaných za březen byl oproti předchozímu měsíci nižší o 812 osob, meziročně naopak došlo k nárůstu o 3 054 osob.
O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence ÚP ČR žádají v současné době zejména lidé, kteří přicházejí např. z oblasti maloobchodu, velkoobchodu, výroby kovových konstrukcí, vzdělávání, veřejné správy a obrany a výroby potravin. Když pomineme Prahu, která je ve statistikách považována za jeden region, tak z hlediska okresů nejvíce nově nezaměstnaných vstoupilo do evidence ÚP ČR v okrese Brno-město (1 532 osob), nejméně v okrese Jeseník (146 osob).
Počet volných míst v evidenci úřadu práce vzrostl o více než 4 %
Ke konci března 2025 nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR celkem 91 752 volných pracovních míst, což je o 3 690 více než v únoru (nárůst o více než 4 %).
Na nahlášená volná pracovní místa hledají zaměstnavatelé ze 73 % uchazeče se základním či nižším vzděláním, 69 % tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají dle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče.
Absolutně nejvíce volných pracovních míst nabízí zaměstnavatelé v Praze (23 480 míst) a ve Středočeském kraji (15 974 míst). Data volných míst na rozdíl od statistik evidovaných nezaměstnaných nevypovídají komplexně o celém trhu práce, mnoho pozic se obsazuje na pracovním trhu prostřednictvím mimo poptávku přes ÚP ČR.
Letošní data o volných pracovních místech evidovaných úřadem práce nelze srovnávat se staršími statistikami, a to s ohledem na změnu v systému jejich evidence, neobsazená volná místa jsou nyní po 6 měsících automaticky vyřazována z databáze.
Roste podíl dlouhodobě nezaměstnaných
Za posledních 12 měsíců se změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky setrvání v evidenci ÚP ČR. V meziročním srovnání klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 2,5 procentního bodu na 29,5 %. Jde celkem o 95 011 osob. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 2,1 procentního bodu na 31,7 % (102 217 osob).