Uruguay dlouhodobě rozvíjí systém, díky němuž se země stává výzkumným střediskem světového významu. Vláda osvobozuje od daní projekty zahrnující technologické inovace a transfer technologií. Země může těžit z řady domácích profesionálů a mladých talentů vycházejících z akademického sektoru, neboť do systému se zapojují všechny hlavní uruguayské univerzity.
Tito vysoce kvalifikovaní pracovníci mají dlouhodobě zájem o možnostech pracovního uplatnění v evropských zemích, kam se i často stěhují. Příklady participujících soukromých společností jsou například dSense, GeneXus, Globant, Mercado Libre či Tryolabs. Kontakt s evropskými technologickými špičkami je poměrně úzký, což napomáhá dalšímu rozvoji tohoto oboru.
V současné době jsou v Uruguayi akcentována tři témata v oblasti umělé inteligence: počítačové vidění, zpracování přirozeného jazyka a prediktivní analýza. Počítačové vidění se zaměřuje na vývoj interpretačních systémů, které z obrazů nebo videí extrahují relevantní informace. Zpracování přirozeného jazyka vyvíjí modely, které umožňují interpretovat a extrahovat informace z psaných textů. Prediktivní analýza předpovídá budoucí události na základě událostí minulých.
Tyto technologie do budoucna zcela promění způsob, jakým vlády bude poskytovat veřejné služby a zvýší tím transparentnost. Umělá inteligence by v Uruguayi měla být motorem rozvoje. Očekává se, že do roku 2030 přispěje do globální ekonomiky asi 15 biliony dolary. Uruguay má našlápnuto si z toho koláče ukrojit větší podíl, než její sousedé.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires (Argentina). Autor: Radek Hovorka.