USA i ČR řeší, kdo má v rukou ceny potravin

Ceny potravin jsou aktuálním tématem jak v České republice, tak ve Spojených státech, kde veřejnost i politici diskutují o odpovědnosti za jejich nastavení.

Ceny potravin ve Spojených státech podle spotřebitelů i řady politiků, včetně Bílého domu, neodpovídají nákladům a vývoji inflace. Podle ministerstva práce se v prosinci 2023 ceny potravin spotřebovaných v domácnostech zvýšily meziročně o 1,3 %.

Ilustrační fotografie

Prezident Biden vyzval Kongres k přijetí legislativy, která by pomohla snížit ceny potravin pro Američany. Bílý dům kritizuje obchodní řetězce za vysoké marže, neodpovídající výši inflace a snižující se náklady na režii i nákup potravin. Poslední analýza Rady ekonomických poradců Bílého domu naznačuje, že obchodní marže velkých maloobchodních prodejců potravin přispívají k trvalým vysokým cenám potravin.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Analýza, která vychází z údajů Quarterly Financial Reports od Census Bureau, uvádí, že obchody s potravinami a nápoji zvýšily v čase před nástupem pandemie své marže přibližně o dva procentní body a dosáhly tak nejvyšší úrovně za posledních dvacet let. Marže obchodů s potravinami pak zůstaly zvýšené, i když marže obchodů v ostatních kategoriích zboží klesly zpět na úroveň, která je dlouhodobě obvyklá.

Zároveň z této analýzy vyplývá, že marže u potravinářských výrobků ani zdaleka neodpovídají celkovému nárůstu cen a aktuální výši cen potravin. Situace více odráží širší globální problémy, jako jsou narušené dodavatelské řetězce, růst zaměstnanosti a růst mezd spojený s napjatou situací na trhu práce v USA.

Podle Lindsay Owensové, výkonné ředitelky skupiny na podporu ekonomiky Groundwork Collaborative, potravinářské společnosti rychle přenesly rostoucí náklady na vstupy na spotřebitele. Nyní se tyto náklady snížily, ale společnosti podle ní nespěchají, aby své úspory přenesly dál.

Ilustrační fotografie

Evropa a USA k inflaci a cenám potravin přistupují odlišnými způsoby, nicméně na obou trzích spotřebitelé požadují úlevu ve formě snížení cen. Nutno dodat, že inflace v sektoru potravin je v mnoha zemích EU (včetně ČR) vyšší než v USA. Reakce ve Spojených státech zahrnovaly např. osvobození potravin od daně z prodeje, ačkoliv mnohé státy tuto daň na potraviny již dříve dlouhodobě neuplatňovaly. Rozdíly mezi trhy EU a USA spočívají také v metodách vyjednávání cen mezi maloobchodem a výrobci. V USA probíhají vyjednávání průběžně po celý rok. To znamená, že ke zvýšení cen může dojít (a dochází) kdykoliv v průběhu roku.

V kontextu cen potravin ve Spojených státech je jedním z klíčových legislativních dokumentů, který nastiňuje obecný rámec zemědělské a potravinářské politiky, tzv. Farm Bill – zemědělský zákon. Aktuálně platný zemědělský zákon známý jako Agriculture Improvement Act, původně upravující rámec zemědělské a potravinářské politiky pro období 2018–2023, byl prodloužen do fiskálního roku 2024. Zemědělský zákon v USA řeší širokou škálu programů, včetně podpory potravinového zabezpečení, podpory pojištění plodin i individuálních sektorů zemědělství a potravinářství. Zhruba každých pět let prochází zákon procesem legislativního přezkumu, aby odrážel aktuální potřeby a výzvy v zemědělském a potravinovém sektoru.

Autorka: Tereza Černá, zemědělská diplomatka, velvyslanectví ČR ve Washingtonu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme