Turecký důlní průmysl a jeho význam pro tureckou ekonomiku v posledních letech výrazně roste, když zisk z těžby přesáhl 13,2 mld. USD. Turecko patří mezi TOP 10 zemí světa z hlediska výskytu minerálů a jejich různorodosti. Turecké ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů uvádí, že se v Turecku nachází 77 z 90 typů minerálů, které jsou na světě obchodovány.
Za toto čísla vděčí Turecko své geografické poloze, jelikož Malou Asií probíhá tzv. Tethyjsko-Euroasijský metalogenní pás (Tethyan-Eurasia Metallogenic Belt), který v sobě obsahuje široké množství nejrůznějších minerálů, jako např. bor, zlato, olovo, rtuť, stříbro, cín a jiné drahé kovy. Z energetických nerostných surovin pak uhlí a lignit. Využití pak tyto zdroje nachází zejména ve stavebním, energetickém, kosmetickém a zemědělském sektoru.
České firmy ENELEX s.r.o., ENVITES s.r.o., NOEN a.s., ŽDB Drátovna a.s. a zástupce České exportní banky navštívili během 3 denní mise 5 tureckých firem v Ankaře a Istanbulu, které se zabývají těžbou nerostných surovin v Turecku. Před vedením a technickými experty jednotlivých tureckých firem pak čeští experti prezentovali schopnosti a dovednosti svých firem. Turečtí partneři ocenili vysokou úroveň českých technologií a rádi by pokračovali v rozvoji spolupráce. Vzájemná znalost a dlouhodobá spolupráce mezi českými a tureckými firmami pomáhá při plánování a získávání zakázek v Turecku. Na úspěšnou misi navázala návštěva veletrhu Mining Turkey, která proběhla od 13 do 15. 12. 2018 v Istanbulu.
Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Istanbulu (Turecko). Autor: Jan Ondřejka, ekonomický diplomat.