Venkovní sport má tu nevýhodu, že přijde-li zima (a ona vždy přijde), nemáte kde trénovat. Což vášnivého veslaře a trenéra veslařské mládeže štvalo. A tak začal pracovat na řešení, které by tuto pauzu odstranilo. A tím vznikl startup Rowingo.
Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) se svým programem pro začínající podnikatele Startup Go (podnikatelský inkubátor) pomáhá podnikatelům s jejich růstem. Jedná se o několika měsíční program plný workshopů na různá témata, která mají za cíl rozvinout zakladatele projektu i jeho podnikání. Na konci programu se pořádá tzv. Startup Go Grill, kde se před porotou „grilují” ústecké startupy a vyhlašuje se ten nejúspěšnější. Startup Rowingo si tímto programem prošel a „grilování” vyhrál.
Veslaři v létě začínali nanovoNejvětší problém veslařů je, že sezóna je krátká a tak prostor na trénink není takový, jaký by chtěl a potřebovali. Navíc samotné veslování je tak specifický pohyb, že ho nejde jen tak natrénovat v posilovně. „V létě jsi ve formě, máš natrénováno. Fyzičku i techniku. Přijde zima, trénuješ, jak se dá. A na jaře zjistíš, že můžeš techniku trénovat od nuly a fyzička je částečná, neboť nic nesimuluje na 100 % ten pohyb, když reálně vesluješ,” popisuje problém veslařů CEO Matouš Kostomlatský.
Matouš vesloval od dětství. Na střední škole vystudoval stavařinu a poté získal VŠ vzdělání v ekonomickém oboru. Během studia na vysoké začal hledat, do jakého projektu by se pustil. „Pak jsem se podíval do svého tréninkového deníku a uviděl jsem stránku s prototypem veslařského simulátoru, který jsem si před lety nakreslil, a vize byla jasná,” vysvětluje začátky podnikání Matouš. Kolegu měl jasného – byl jím jeho veslařská dvojka Jéňa Psota.
Kutil v garáži – tak začíná startup
Po krátkém průzkumu zjistili, že na světě je cca 10 druhů veslařských simulátorů, ale ani jeden plně neodpovídá reálnému pohybu. Tak se pustili do vlastního. Pozvali do týmu nového kolegu Davida Kučeru, který doplnil jejich znalosti po technické stránce, a když se shodli po stovkách nákresů na finální podobě, začali s prototypováním. Jejich největším parťákem byla na začátku 3D tiskárna.
Rowingo: Vyhrát Startup Go Grill bylo velké zadostiučinění
Vyvinout simulátor, který by věrně kopíroval tak specifický pohyb při veslování, není snadné. A tak bylo potřeba připravit několik verzí prototypů a ty dlouhodobě testovat. I proto Rowingo aktuálně usiluje o účast v programu Technologické inkubace, která by jim pomohla zrychlit vývoj mobilní aplikace, provedla zátěžové testy a připravila je na patentové řízení.
MS v Račicích
A prozatímní zpětné vazby od profesionálních veslařů? Startupu Rowingo se podařilo svůj simulátor prezentovat na Mistrovství světa ve veslování v roce 2022 v Račicích. „Ten den byl pro nás požehnáním, protože si náš trenažér mohli vyzkoušet trenéři, ale i vrcholoví veslaři. Zpětná vazba byla taková, že např. veslaři z Tchajwanu si chtěli všechny naše prototypy z akce rovnou odvézt. Vlastně jsme z toho dne získali přes desítky předběžných rezervací, což nám dodalo energii k dalšímu rozvoji, protože práce je stále dost,” nadšeně sdílí své pocity Matouš.
A pokračuje v plánech v Rowingo: „Aktuálně usilovně pracujeme na přípravě oficiálního spuštění předobjednávek. Cílíme na konec roku 2023 s tím, že hotový výrobek bude koncem roku 2024. Tato čekací lhůta je vlastně stejná, jako když čekáte na veslařskou loď. Ale není to záměr (smích).”
Nechat si poradit
Uznat, že potřebuji pomoci, je první krok k růstu. Své o tom ví Matouš, který právě kvůli tomu vstoupil do podnikatelského inkubátoru. „Mám ekonomické a trochu i technické přemýšlení. Chyběl mi však určitý soft skills, abych uměl jednat s potenciálními investory, zákazníky a především s lidmi v týmu. A přesně to jsem také získal během workshopů v inkubátoru. Bavila mě i ta energie, kdy se týdně potkáváte s lidmi stejného ražení jen v jiných oborech,” vysvětluje Matouš, proč vstoupil do podnikatelského inkubátoru od ICUK.