Když pořadatele soutěže FIRST Robotics Competition zveřejnili 6. ledna parametry hřiště a zadání pro konstrukci robota, všichni členové týmu dali okamžitě hlavy dohromady a začali přemýšlet, jak si s konstrukcí poradí.
Začátkem ledna měl tým jen vzor podvozku ze soutěže z minulého roku, který si nechal poslat jeden z členů týmu, Václav Hudský, který se soutěže účastnil jako žák americké střední školy. Dnes, necelých 7 týdnů od zveřejnění zadání, má tým hotového robota, schopného obstát téměř ve všech disciplínách. Řeší ještě zvládnutí poslední překážky a dokončuje programování.
Tým je tvořen žáky z ústeckých středních škol, mentory z Fakulty strojního inženýrství a Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) a z řad rodičů. Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) celý projekt zastřešuje, spolufinancuje a hledá partnery, silné hráče z Ústeckého kraje, kteří chtějí podpořit tento ambiciózní tým.
Díky ICUK má tým ROBUL aktuálně devět partnerů: Sev.en Innech jako Platinum partner, pan Martin Vohánka, MBA jako Gold partner, a společnosti Centropol Energy, Městská kulturní zařízení v Litoměřicích, NYYLO, agentura Dream Pro a Nadace ORLEN Unipetrol jako Silver partneři mají velký podíl na úspěchu. K dalším partnerům patří osobně ředitel ICUK Ing. Martin Mata, MBA, LL.M. a společnost Malfini a.s.. Záštitu nad projektem převzali Ministerstvo pro místní rozvoj a radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Ing. Jindra Zalabáková.
Na ústecké univerzitě se otevřela digitální dílna pro veřejnost, firmy a školy – DigiLab
„Na začátku byla obrovská výzva, vlastně tři výzvy: pustit se do soutěže, o které nikdo v ICUK nevěděl, vytvořit tým, který bude motivovaný vlastním přesvědčením vytvořit od základu robota a ještě s ním odletět na mezinárodní soutěž, a do třetice najít téměř tři čtvrtě milionu korun na to, aby se celý projekt mohl uskutečnit. Dnes, po necelých dvou měsících, můžu hrdě říct, že mám před sebou tým a robota, kteří jsou schopni reprezentovat sebe i náš kraj v prestižní soutěži v Chicagu. A navíc i velkou část potřebných nákladů. Je to neuvěřitelné, co jsme dokázali za tak krátkou dobu.“, říká Martin Mata, ředitel ICUK.
Teď je důležité, aby byl robot a tým bezpečně přepraven na soutěž. Pak už je to jen na týmu, žácích a mentorech, jak se popasují se samotnou třídenní soutěží. „Poděkování patří nejen všem partnerům a rodičům žáků z týmu, ale i DigiLabu v prostorách UJEP, bez kterých by ROBUL nebyl tam, kde je dnes.“, dodává ředitel Mata.
Do odletu týmu zbývá měsíc, robot však bude zabalen a připraven k přepravě již 7. března. Nezbývá víc, než držet palce celému týmu ROBUL a ICUK, aby předvedli co nejlepší výkon v soutěži. Tento ročník je pilotní pro další ročníky, v kterých chce ICUK a UJEP pokračovat, a podporovat tak rozvoj mladých talentů v oblasti technologie a robotiky.
Další informace k projektu naleznete na webu ICUK.