Ministryně pro plánování a hospodářský rozvoj Egypta Hala El-Said uvedla na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), že příjmy ze Suezského průplavu poklesly o 50 % kvůli napětí v Rudém moři.
V roce 2023 dosáhly příjmy 10 miliard dolarů, ale v roce 2024 došlo k prudkému poklesu, protože mnoho lodí se rozhodlo odklonit své cesty přes Mys Dobré naděje, aby se vyhnuly útokům v Rudém moři. Očekává se, že tento pokles ovlivní příjmy Egypta v cizí měně a přispěje k růstu cen potravin a energií.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Ministryně El-Said navíc zdůraznila, že Egypt má nezbytnou infrastrukturu k usnadnění vstupu mezinárodních podniků na trhy v Africe, na Středním východě a v Evropě, a je tedy pro evropský byznys klíčovým partnerem v regionu Severní Afriky. Egypt aktivně dohlíží na realizaci 80 přístavních projektů s investicí 129 miliard egyptských liber ve spolupráci se 100 společnostmi ze soukromého sektoru.
V této souvislosti stojí též za zmínku, že Egypt si klade za cíl zvýšit příspěvek soukromého sektoru do národního hospodářství do roku 2026 na 65 %, přičemž současný podíl se blíží výši 42 %, a očekává se, že ve fiskálním roce 2024/2025 dosáhne 50 %.
V únoru předseda Úřadu pro Suezský průplav Usáma Rabie prozradil, že příjmy v lednu 2024 klesly o 46 %, což představuje 428 milionů dolarů ve srovnání s 804 miliony dolary v lednu 2023. Lodní tranzitní doprava se od 1. do 11. ledna snížila o 30 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Problém s tranzitem přes Suezský kanál se dotýká i českých exportérů. Kancelář CzechTrade Egypt celou situaci monitoruje a je připravena pomoci konzultací i odbornou asistencí stejně jako při aktivitách během vstupu na egyptský. Zahraniční kancelář v Egyptě můžete kdykoliv kontaktovat a sjednat si individuální asistenci a pomoc při výběru a oslovení obchodních partnerů v Egyptě.