Podobně jako loni bude od května do října létat mezi Prahou a Karlovými Vary přímá linka z Taškentu společnosti Qanot Sharq. Mezi lákadla patří vedle kulturního turismu i zmíněné lázeňství, nejdéle zahraniční turisté zůstávají podle státní agentury CzechTourism právě v Karlovarském kraji, průměrně šlo o 4,7 dne.
Zájem o vzkvétající turismus mezi Českem a Uzbekistánem dokazuje i otevření pobočky české cestovní kanceláře DestXpert Travel v Taškentu. Jedná se o první českou cestovní kancelář, která se zaměřuje na turismus z Uzbekistánu do českých lázeňských regionů.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Pro Uzbeky je výhodou i to, že se v českých lázeňských městech často mohou domluvit rusky. Návštěvu lázní navíc mohou spojit s prohlídkou českých památek. České lázně se tak v Uzbekistánu pravidelně představují – naposledy letos v únoru do Taškentu zamířili hoteliéři z Karlových Varů, Mariánských lázní i Lázní Teplice na akci Czech Odyssey 2025: Unlocking the Potential of Czech Regions. Projekt svou účastí rovněž podpořil český velvyslanec v Uzbekistánu Lubomír Frebort.
České lázeňství a cestovní ruch se propagují na uzbeckých akcích i několikrát ročně a setkávají se s velkým ohlasem. Například loni v listopadu mělo Česko již poněkolikáté svůj stánek na Taškentském mezinárodním turistickém veletrhu (TITF), zúčastnili se také zástupci Karlovarského kraje a organizátorem české účasti byla státní agentura pro podporu cestovního ruchu CzechTourism. Ta plánuje své zapojení na jubilejním 30. ročníku veletrhu TITF 2025, který se bude konat letos opět na podzim.
Zvýšený zájem Uzbeků o cestování do zahraničí dokazují i data. Například za 3. kvartál roku 2024 hlásí uzbecká letiště nárůst klíčových statistik téměř o 50 %. Podobně za prvních 11 měsíců loňského roku dostáhl počet občanů Uzbekistánu cestujících do zahraničí téměř 5,7 milionu, což představuje v meziročním srovnání třetinový nárůst.
Trend funguje i obráceně: také Uzbekistán se snaží pro turisty připravit zajímavou nabídku. Kromě divoké přírody a perel Hedvábné stezky, jako jsou Buchara či Samarkand, chce země od začátku tohoto roku podporovat také turistiku geologickou, průmyslovou či se zaměřením na extrémní sporty. Do roku 2030 chce dosáhnout až na 15 milionů turistů ročně, to je více než dvojnásobek oproti roku 2023. Největší výzvou je větší zapojení anglického jazyka a digitalizace. Pro české cestovní kanceláře, které zvažují rozšíření portfolia, může Uzbekistán představovat zajímavou variantu.