Výzkumné pracoviště vzniklo na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze v roce 2024 v návaznosti na strategické projekty FLD, EVA 4.0 a EXTEMIT-K.
Cílem nově založeného oddělení je reagovat na narůstající hrozby, jimž lesy a lesnictví čelí, včetně sucha, přemnožení kůrovců a požárů. „Aktivity oddělení se zaměřují na porozumění mechanismům těchto změn a hodnocení vývoje lesních ekosystémů v kontextu klimatických změn,“ uvedl vědecký leader nového oddělení profesor Tomáš Hlásny. Další klíčovou oblastí je zkoumání biologických invazí v lesích a formulace strategií pro jejich kontrolu.
Tým expertů formuluje strategie a opatření pro adaptaci lesů a lesnictví na změnu klimatu. Důležitou součástí aktivit je spolupráce s domácími aktéry, jako jsou vlastníci lesa či Ministerstvo zemědělství ČR. „Naše strategická spolupráce s partnery je klíčová pro úspěch v implementaci efektivních strategií a sdílení našich výzkumných poznatků v oblasti adaptace na změny klimatu,“ zdůraznil děkan Fakulty lesnické a dřevařské profesor Róbert Marušák.
O titul Adapterra Awards letos soutěží 77 realizací z Česka
Oddělení aktivně spolupracuje s mezinárodními organizacemi jako jsou Evropský lesnický institut (EFI) a Forest Europe. Fakulta tak významně posiluje svou úlohu v evropském lesnickém sektoru, kde reprezentuje Českou republiku ve snaze nalézt komplexní a udržitelná řešení pro výzvy spojené s klimatickými změnami.
Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze se stává hnacím motorem v oblasti klimatické adaptace, přinášející nové perspektivy a nástroje pro ochranu našich lesů v době, kdy klimatická změna vyžaduje aplikovat nejnovější a nejúčinnější přístupy.