Na druhé příčce se v kraji umístil Most a na třetí Varnsdorf. Srovnávací výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
Chomutov se blýskl v testu elektronické komunikace
Chomutov si nejlepší pozici v rámci Ústeckého kraje vydobyl vysoce nadprůměrným počtem firem v přepočtu na 1000 obyvatel. Ty mají navíc velký výběr potenciálních zaměstnanců na trhu práce, protože počet uchazečů o zaměstnání je zde v rámci kraje téměř nejvyšší. Chomutov má z celého kraje nejnižší index stáří, což je příslibem pro rozvoj podnikání také do budoucna. V rámci regionálního srovnání je zároveň v Chomutově pružný trh s nemovitostmi, alespoň o tom svědčí velmi vysoký počet dokončených bytů v přepočtu ku změně počtu obyvatel.
Pokud jde o vynakládání finančních prostředků, lze radnici pochválit zejména za dostatečné výdaje do oblasti sportu a bydlení. Chomutovská radnice nabízí podnikatelům, ale nejen jim, rovněž nadprůměrný počet úředních hodin. Především ale získal největší počet bodů v testu elektronické komunikace, který ověřuje rychlost a kvalitu odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.
„My jsme moc rádi, je to pro nás překvapením, protože historicky jsme se neumísťovali v horní polovině. Myslím si, že je to velmi dobrý nástroj zpětné vazby pro současné vedení města i pro vedení úřadu, že přistupujeme jednak k občanům, tak i k podnikatelům tím správným způsobem. Aktuálně se chystáme ne velkou rekonstrukci bývalých městských lázní, ze kterých by mělo vzniknout nové kulturní centrum s novou knihovnou, kavárnou a dalšími prostory pro vzdělávání a setkávání. Plánujeme výstavbu nových bytů v centru města a vznik nového domova pro seniory,“ říká tajemník Magistrátu města Chomutova Robert Plechatý.
Most má kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, ve Varnsdorfu nejrychleji narůstá počet ekonomických subjektů
V Mostě je k dispozici nadprůměrný počet dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i při přepočtu na množství zde sídlících firem. Nižší průměrná mzda a relativní dostatek pracovních sil jsou lákadlem pro firmy, které v regionu hodlají podnikat. Město vynakládá nadprůměrné finanční prostředky především do oblasti vzdělávání. Most má velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné formě na jednom místě vše potřebné, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další.
Město pro byznys: V hlavním městě se podnikání nejvíce daří na Praze 5
Bronzový Varnsdorf se může pochlubit v regionu vůbec nejvyšším podílem firem s více než 250ti zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů. Navíc meziroční změna ekonomických subjektů je zde v rámci Ústeckého kraje rovněž nejvyšší. Město zaznamenává také nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích a také nejnižší náklady na dluhovou službu.
„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit. Řada vítězů a oceněných jsou našimi členy, což nás velmi těší,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.
Celkové pořadí – Město pro byznys 2022 v Ústeckém kraji
- Chomutov
- Most
- Varnsdorf
- Litvínov
- Žatec
- Ústí nad Labem
- Litoměřice
- Louny
- Roudnice nad Labem
- Teplice
- Děčín
- Kadaň
- Podbořany
- Lovosice
- Rumburk
- Bílina
Redakčně upravená tisková zpráva projektu Město pro byznys
Srovnávací výzkum Město pro byznys již šestnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.