V Ústeckém kraji významně narostlo HDP a produktivita, specialisté mají třetí nejvyšší mzdy v Česku 

Podle Regional Innovation Scoreboard 2023, připravovaného Evropskou komisí, patří Ústecký kraj společně s Karlovarským krajem do skupiny objevujících se inovátorů (Emerging Innovator +).

Region Severozápad dosáhl v roce 2023 pouze 66 % evropského průměru a 69,7 % průměru České republiky. Přestože je ale Ústecký kraj stále na předposledním místě z pohledu HDP, zaznamenal mezi lety 2017 a 2022 sedmý nejvyšší nárůst HDP mezi kraji, a sice o 19,3 %. A nejsou to poslední pozitivní trendy, které odráží rozvoj Ústeckého kraje.

Ilustrační fotografie

Růst produktivity  

Poměrně rychlý růst mezi lety 2019 a 2022 je v Ústeckém kraji vidět zejména u produktivity měřené hrubou přidanou hodnotou vzhledem k počtu zaměstnanců. V posledním sledovaném roce region prakticky dohnal Liberecký kraj a významně se přiblížil Moravskoslezskému kraji.

K největšímu nárůstu produktivity mezi lety 2019 a 2022 v Ústeckém kraji došlo v sektoru informačních a komunikačních činností (37,5 %) a zpracovatelském průmyslu (37,4 %), tedy v oborech podporovaných Regionální inovační strategií, kterou naplňuje Inovační centrum Ústeckého kraje. 

Výdaje na vědu, výzkum, investice 

Zlepšení a růst je vidět také ve výdajích na vědu a výzkum ve vztahu k celkovému počtu zaměstnanců ve výzkumu a vývoji. Navzdory tomu ale Ústecký kraj vykazuje jeden z nejnižších počtů zaměstnanců ve výzkumu a vývoji mezi všemi českými kraji. Tento deficit vynikne zvláště, srovnají-li se výsledky Ústeckého kraje s průměrnými výsledky za celé Česko, kdy Ústecký kraj dosahuje přibližně pouze 20 % této hodnoty (3,2 pracovníka ve výzkumu a vývoji na 1000 obyvatel v Ústeckém kraji ve srovnání s 15,8 pro celé Česko).

Ústecký kraj je rozmanitý region s rozvinutým průmyslem i krásnou přírodou

Na druhou stranu ale rostly výdaje na takového zaměstnance. To je nejspíše způsobeno přechodem na alternativní zdroje energetiky, průmyslovou automatizací (průmysl 4.0) a dekarbonizací chemických výrob a značí to, že podniky v regionu jsou schopné inovace využívat.  

Třetí nejvyšší mzdy pro specialisty 

Problémem Ústeckého kraje je odliv vzdělané pracovní síly z regionu z důvodu nižší nabídky pracovních míst s vyšší kvalifikací. To se projevuje i na počtech specialistů v regionu. Počet specialistů v Ústeckém kraji výrazněji zaostává za průměrnými hodnotami pro celé Česko (pouze 50 % výše průměru Česka).  

Proti tomuto trendu jde ale výše mezd specialistů, která v posledních letech výrazně rostla a v posledním sledovaném roce dokonce předčila celorepublikový průměr. Mzdy specialistů v kraji jsou tak nyní dokonce 3. nejvyšší v mezikrajském srovnání, hned za Prahou a Středočeským krajem. Zároveň je to velký posun oproti začátku sledovaného období, kdy mzdy specialistů v kraji výrazně zaostávali za průměrem a jejich výše byla až 9. nejvyšší.

Ilustrační fotografie

Nárůst mezd specialistů lze přisuzovat jednak dobrou dostupností kraje z Prahy a Středočeského kraje, jednak je to dáno také snahou kraje tyto specialisty v posledních letech významně podporovat a lákat do Ústeckého kraje. 

„Růst produktivity v klíčových odvětvích a rostoucí investice do průmyslové automatizace svědčí o správném směru rozvoje. Přestože stále čelíme výzvám v oblasti lidského kapitálu, pozitivní vývoj mezd specialistů ukazuje, že se kraj snaží stát atraktivním místem pro talentované lidi. Naše strategie zaměřená na podporu podnikání a technologických inovací tomuto trendu také napomáhá,” komentuje nová data ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata. 

Sběr dat a interpretace rozvojových trendů Ústeckého kraje proběhla v rámci projektu Smart akcelerátor pro Ústecký kraj III, registrační číslo  CZ.02.01.02/00/22_009/0004316, který řeší Inovační centrum Ústeckého kraje spolu s partnery. 

• Teritorium: Česká republika | Ústecký kraj

Doporučujeme