Britské ministerstvo životního prostředí, potravin a venkova (Defra) uvedlo, že od pondělí, 24. března 2025, byl upraven zákaz dovozu, který platil v důsledku výskytu slintavky a kulhavky na dovoz skotu, prasat, ovcí, jelenů, buvolů a produktů z nich a také mléka a mléčných výrobků z Německa.
Velká Británie oficiálně uznala regionalizaci pro slintavku a kulhavku v Německu mimo zónu 6 km kolem ohniska nákazy. V důsledku toho bylo možné obnovit vývoz postižených komodit z oblastí mimo tuto zónu, pokud jsou splněny všechny ostatní požadavky na dovoz. Omezení však budou nadále platit pro osobní dovoz balených a nebalených masných výrobků z Německa do Británie a také osobní dovoz mléka a mléčných výrobků, některých složených výrobků a vedlejších živočišných produktů z prasat a přežvýkavců.
ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg
Další země jako například Čína nebo Malajsie zrušily zákaz dovozu mléka a mléčných výrobků z Německa již dříve v březnu, zatímco například Jižní Korea nebo Irsko dosud zrušení omezení neoznámily.
Zákazy dovozu z Německa do Británie byly zavedeny v lednu 2025, kdy Německo zjistilo první případ slintavky a kulhavky (SLAK) v zemi od roku 1988. Ohniskem nákazy byli vodní buvoli v Braniborsku nedaleko Berlína, uvedlo tehdy tamní ministerstvo zemědělství, když vláda zavedla opatření k omezení nákazy.
V průběžně aktualizovaném oznámení o slintavce a kulhavce, které vydala Defra, se také uvádí, že 7. března 2025 byla nákaza zjištěna také v Maďarsku a 21. března 2025 na Slovensku. Velká Británie následně zavedla pro tyto země zákazy dovozu příslušných produktů a živých zvířat. Omezení se vztahují na čerstvé, chlazené a zmrazené vepřové maso pocházející z přežvýkavců a prasat, jakož i na živá zvířata těchto druhů a volně žijící zvěř. Zákaz dovozu platí také pro mléčné výrobky, konkrétně mléko, mlezivo a související produkty z celého Maďarska a Slovenska.