O oslavu dosavadních úspěchů a prezentaci novinek, které hýbou tuzemským kosmickým průmyslem, se postará šestý ročník populárního festivalu Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy a dalšími partnery.
Kosmický týden je určený pro firmy, investory a startupy, ale také pro studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru. Akce potrvá od 27. 11. do 1. 12. 2023. Generálním partnerem akce se stala brněnská společnost TRL Space Systems.
Česká vlajka na Měsíci
Hlavní událostí festivalu Czech Space Week bude dvoudenní akce Space2Business, která se uskuteční 28. a 29. 11. v Brně. Tradiční průmyslové dny se zaměří na spolupráci mezi státy Visegrádské čtyřky.
Festival přivítá také zástupce firem z Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovinska. Koncept akce poskytne ideální podmínky pro setkání všech společností, kosmických startupů, výzkumných institucí a dalších stran, které hledají spolupráci a obchodní příležitosti. Průmyslové dny se ponesou v duchu mezinárodního networkingu, informačně nabitých panelových diskuzí i prezentací jednotlivých kosmických firem, u kterých si mohou například studenti domluvit první stáže.
Účastníci se také dozví více informací o mezinárodní vesmírné misi LUGO vedené brněnskou společností TRL Space, která má za cíl do roku 2030 dostat českou vlajku na Měsíc.
Praha hostila EU Space Week, v listopadu bude český kosmický festival
Společnost se na akci zhostí také organizace třech panelových diskuzí. V té první, na téma získávání klíčových kompetencí a know-how, firma představí svou strategii k budování projektových týmu složených z českých i zahraničních expertů, díky kterým se zvyšují kompetence České republiky v oblasti kosmického průmyslu.
V druhém doprovodném programu zasednou k diskuznímu stolu studenti a stážisté, kteří se v TRL Space připravují na své budoucí role na projektech této společnosti. Poslední panelová diskuze bude zaměřená na téma propojování vědy a průmyslu.
Studenti získají přehled o pracovním uplatnění v kosmickém průmyslu
O příležitostech a pracovním uplatnění v kosmickém průmyslu se studenti dozví více informací také na akci Příští zastávka vesmír, kterou pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy Planetum. Hlavním cílem konference je představit studentům příležitosti během studia i po něm, aktuální témata, která hýbou kosmickým průmyslem a motivovat je se v tomto směru dále vzdělávat.
Paralelně k akci Space2Business se v Brně odehraje také několik vedlejších tematicky zaměřených eventů. Mezi nimi bude například ESA BIC Demo Day, který představení nové inkubované startupy a úspěchy programu ESA BIC Czech Republic. Na své si přijdou i společnosti podnikající mimo kosmický průmysl. Organizátoři pro ně chystají akci Space & Energy, jejímž cílem je najít přesah spolupráce mezi firmami z energetického sektoru a kosmickým průmyslem.
Další brněnské akce se uskuteční na Hvězdárně a v planetáriu Brno, které bude hostit event Vysokého učení technického pro vesmírné vědce, a také dvoudenní konferenci Copernicus forum a Inspirujme se 2023. Cílem akce je propojení programu Copernicus zaměřeného na dálkový průzkum Země a infrastruktury INSPIRE zabývající se harmonizovaným sdílením prostorových dat států EU.
Co jsou EUSPA Open Days?
Součástí Czech Space Weeku budou také tradiční EUSPA Open Days, které nechají veřejnost nahlédnout do dění české pobočky Agentury Evropské Unie pro kosmický program. V neposlední řadě bude konference Czech Space Week patřit také úspěšným ženám, které se prosadily v kosmickém průmyslu. O tom, jak se jim podařilo prorazit v na první pohled čistě mužském světě, budou vyprávět na panelové diskusi Space4Women, která bude tradičně streamovaná široké veřejnosti.
Na festival přijede do Česka i řada uznávaných osobností. Mezi prvními potvrzenými hosty je generální ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA), Josef Aschbacher.
Podrobný seznam akcí a přehled možností, jak se na jednotlivé z nich přihlásit, bude postupně zveřejňován na webových stránkách Czech Space Week.