Generální tajemník komunistické strany Vietnamu a zároveň vůdce země Nguyen Phu Trong a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching podepsali dne 12. prosince 2023 celkem 36 dohod o spolupráci v mnoha oblastech.
Mezi dokumenty se čtyři týkají zahraničních věcí a politiky a byly podepsány mezi ministerstvy zahraničí obou stran. Čtyři další se věnují bezpečnosti a obrany, prevence kriminality, námořní spolupráce a soudnictví. Celkem 24 dokumentů se týkalo spolupráce v oblastech na vládní a ministerské úrovni. Poslední čtyři dokumenty se zaměřily na spolupráci mezi regiony obou zemí.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Jedním z příkladů je dohoda o zřízení horké linky pro řešení problémů týkajících se rybolovu ve sporných oblastech kolem ostrovů v Jihočínském moři. Určité oblasti v těchto mezinárodních vodách si nárokují Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Brunej a Indonésie, zatímco Čína i Vietnam si nárokují celou oblast. Střet zájmů v Jihočínském moři je vážným problémem mezi jinak spřátelenými národy. Trong požádal obě strany, aby vzájemně respektovaly své právní a legitimní zájmy, nekomplikovaly situaci a řešily konflikty mírovými metodami v souladu s mezinárodním právem, včetně DOC, COC a úmluvy UNCLOS.
Trong potvrdil, že Vietnam považuje rozvoj svých vztahů s Čínou za prvořadou prioritu. Si ocenil úspěchy Vietnamu za téměř 40 let éry Doi Moi (perestrojky) a vyjádřil přesvědčení, že pod vedením Komunistické strany Vietnamu v čele s předsedou strany Trongem dosáhne stát a vietnamský lid cíle a poslání stanovené na 13. sjezdu komunistické strany.
Čína je největším obchodním partnerem Vietnamu, který je naopak největším partnerem Číny v rámci zemí ASEAN. Dvoustranný obchod mezi těmito dvěma zeměmi dosáhl v loňském roce 175,6 mld. USD, přičemž vietnamský vývoz byl 57,7 mld. USD a dovoz 117,9 mld. USD. V oblasti přímých zahraničních investic je Čína až na šestém místě z celkem 143 zemí s celkovým základním kapitálem přes 26,5 mld. USD.
Agrární obchod mezi oběma zeměmi začal růst po podepsání Dohody o volném obchodu mezi Čínou a zeměmi ASEAN, která vstoupila v platnost v roce 2010. Poté, co Čína podepsala Pakt o komplexním regionálním hospodářském partnerství – ekvivalent dohody o volném obchodu se 14 asijsko-pacifickými státy (RCEP), se rozsah snížení cel dále rozšířil. Čína a Vietnam se staly nejdůležitějšími partnery v oblasti obchodu se zemědělskými produkty.
Podle čínského Ministerstva zemědělství a záležitostí venkova vzrostl objem obchodu se zemědělskou produkcí mezi těmito dvěma sousedy z 2,1 mld. USD v roce 2010 na 9,4 mld. USD v roce 2020. Do té doby byla Čína po Spojených státech amerických druhou největší destinací pro vývoz vietnamských zemědělských produktů, nyní je Čína největším trhem.